Docieraj do Klienta i sprzedawaj!

CB055356

Kiedy jesteśmy głodni, sięgamy na lodówkę. Tak, właśnie „na” lodówkę, bo to tam jest przyczepiona ulotka restauracji z opcją dostawy do domu. Kiedy wybieramy się na zakupy, przeglądamy aktualne gazetki reklamowe największych sieci handlowych i marketów, a kiedy chcemy wiedzieć, co zmienia się w najbliższym otoczeniu – sięgamy po osiedlową gazetkę.

Być w pobliżu Klienta

Należy zadbać, aby materiał trafił do konkretnego odbiorcy. Zawsze pozostaje margines błędu, ale z pewnością ulotka sklepu przyczyni się do większej sprzedaży, jeśli reklama dotrze do mieszkańców okolicy, a nie osób mieszkających na drugim końcu miasta. Wybierając obszar dystrybucji, warto wziąć pod uwagę czynniki społeczno-demograficzne takie jak: wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, liczba dzieci, dochód, stan posiadania, pozycja społeczna i inne. Najlepiej korzystać z własnej bazy, jeśli jednak się jej nie posiada, śmiało można pozostawić kwestię analizy rynku firmie zewnętrznej, takiej jak Dystrybucja Polska — zazwyczaj korzystają one z autorskich baz danych utworzonych na podstawie własnych doświadczeń.

Być w Jego skrzynce pocztowej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z jakim skomplikowanym procesem logistycznym wiąże się zmiana ulotki ze zwykłego kawałka papieru na wartościowy nośnik informacji (dla Klienta) i sprzedaży (dla przedsiębiorcy). Istotą kampanii ulotkowej, zaraz po określeniu grupy docelowej, jest dystrybucja materiału reklamowego czy informacyjnego. Profesjonalna dystrybucja wiąże się nie tylko z kosztami, ale także jest dużym wyzwaniem logistycznym. Przedsiębiorstwom, które nie posiadają odpowiedniego zaplecza lub zwyczajnie nie mają doświadczenie w kolportażu, wszystko zorganizować mogą również doświadczone firmy zewnętrzne.

Być u Niego w domu

Bardzo istotnym aspektem odróżniającym ulotkę od innej formy reklamy jest powtarzalność jej oddziaływania i nieograniczona czasowość. Ta tradycyjna forma reklamy nie traci ani na znaczeniu, ani na efektywności. Największą przewagą ulotek jest trwałość oddziaływania. Nasza reklama nie jest bowiem mijanym na ulicy billboardem czy fragmentem audiowizualnym w radiu lub telewizji — jest czymś, co ma szansę na długo pozostać w domu potencjalnego Klienta i pozostaje na wyciągnięcie ręki, kiedy tylko będzie taka potrzeba. Jest zatem spersonalizowana i, co niezmiernie ważne, to Klient wybiera kiedy z niej skorzysta, nie odwrotnie.

Zaistnieć w jego świadomości

Nawet najbardziej starannie przygotowana kampania nie przyniesie efektów, jeśli materiał będzie nieatrakcyjny. Dlatego najistotniejszy jest odpowiednio przygotowany content. Kolory, atrakcyjne fotografie, podkreślenie kluczowych komunikatów, a także detale graficzne i techniczne, jak choćby forma materiału — to wszystko składowe sukcesu, jaki może przynieść finalny produkt. Potencjalny Klient zachowa na dłużej tylko najbardziej atrakcyjne ulotki oferujące rzeczywistą korzyść, a pozostałe trafią do kosza. Dlatego, niezmiernie ważne jest szczegółowe zaplanowanie i przeprowadzenie akcji marketingowej od początku do końca, nie pomijając żadnego elementu.

Sprzedawaj!

Aby być na osiedlu Klienta, zbadaj rynek i określ grupę docelową. Aby znaleźć się w Jego skrzynce pocztowej — zorganizuj profesjonalną dystrybucję. Aby być u Niego w domu, traf w Jego zapotrzebowanie i daj Mu czas. W końcu, żeby zaistnieć w Jego świadomości, żeby zapamiętał markę na dłużej i do niej wracał, zadbaj o nieszablonową i zachęcającą formę ulotki. Te cztery składowe niewątpliwie wpłyną na sukces kampanii i przełożą się na sprzedaż. Pominięcie choćby jednego elementu znacznie zmniejszy powodzenie całej akcji, dlatego trzeba całość skrupulatnie przemyśleć i zorganizować. Jeśli to logistyczne wyzwanie przekracza możliwości przedsiębiorstwa, najlepszym rozwiązaniem są usługi profesjonalistów.

Nie zapomnij poczęstować klienta dobrą kawą ekspresu:
kappa-xp-touch-2gr