Dobór oświetlenia a stanowisko pracy

officeled

Bez względu na to, czy miejscem pracy jest wygodne biuro, czy wielka hala produkcyjna, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom wygodnych, komfortowych i bezpiecznych warunków do wykonywania codziennych obowiązków. Wiele zadań należących do pracodawcy nakładają na niego przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nakazują pracodawcy, aby zapewnił pracownikom odpowiednie oświetlenie w miejscach, w których wykonują swoje codzienne obowiązki zawodowe. Jedynym wyjątkiem sa te zakłady produkcyjne, gdzie cele technologiczne wymagają mniejszej ilości światłą. Pracodawca musi więc zadbać o odpowiednią ilość lamp w biurach, halach czy magazynach. Światło dziennie czasem nawet w środku słonecznego dnia może być bowiem niewystarczające, aby móc komfortowo i wygodnie pracować.

Jakie światło do biura, a jakie na produkcję?

W dużych zakładach, halach produkcyjnych i magazynowych najczęściej jest bardzo ograniczony dostęp do światła dziennego. Niewiele okien lub ich niewłaściwe rozmieszczenie powoduje, że we wnętrzach panuje półmrok. Wtedy każde stanowisko pracy musi być właściwie oświetlone, nie tylko lampami górnymi, ale również takimi, które będą każde stanowisko oświetlały osobno. Lampy muszą dawać takie światło, które jednocześnie będzie miało właściwe natężenie, ale nie będzie raziło w oczy czy utrudniało codziennego funkcjonowania w pracy. W pomieszczeniach biurowych najczęściej o wiele łatwiej zadbać o prawidłowe oświetlenie. Przede wszystkim, zwykle są one jasne, gdyż mają spory dostęp do światła słonecznego. Po drugie, pomieszczenia biurowe najczęściej mają standardowe wymiary i można w nich planować oświetlenie zbliżone do tego, jakie mamy w pomieszczeniach mieszkalnych. Podstawą są górne lampy sufitowe, które zadbają o jasność w całym wnętrzu. Każde biurko czy stanowisko pracy powinno być również wyposażone w indywidualne źródło światłą, które pracownik będzie sobie mógł włączać i wyłączać w zależności od potrzeb.

Jak oświetlić elewację budynku?

Stolik Kawowy Iron Craft 100 Cm MangoKażdy budynek firmowy, bez względu na to, czy znajdują się w nim pomieszczenia biurowe czy hale produkcyjne, musi być również wyposażony w odpowiednie oświetlenie zewnętrzne, zapewniające światło na budynku i całej posesji, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Co więcej, dobrze dobrane lampy i inne akcesoria oświetleniowe pomogą stworzyć ciekawy efekt aranżacyjny, a budynek będzie prezentował się elegancko i stylowo. Plafon zewnętrzny to sprawdzone rozwiązanie, które pomoże w dobrym oświetleniu budynku na zewnątrz. Nowoczesne plafony można tak wkomponować w elewację budynku, że będą tworzyły z nią kompozycyjną całość. Zanim wybierzemy oświetlenie zewnętrzne, warto pamiętać, że musi mieć ono odpowiednie parametry techniczne i wysoką jakość. Lampy umieszczone na zewnątrz budynku są narażone na mróz, wiatr, wodę deszczową i palące słońce. Muszą więc być wytrzymałe, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne.