Diagnosta laboratoryjny i bezpieczeństwo jego pracy

To, co wchodzi do środka, nie może wyjść – i nie może też szkodzić nikomu pracującemu w laboratorium. To chyba fajny sposób podsumowania „bezpieczeństwa laboratoryjnego” jednym zdaniem – przynajmniej wszędzie tam, gdzie patogeny są traktowane w warunkach biologicznych i medycznych. Niezbędne laboratoryjne środki ostrożności zależą przede wszystkim od tego, co czeka „w środku” i każdy kogo interesuje praca diagnosta laboratoryjny musi to zrozumieć.

Wiele patogenów wywołało w ostatnich latach wielką wrzawę. W przeszłości wirus Zika, EHEC, SARS, MERS, a obecnie koronawirus SARS-CoV-2 pojawiły się jako nowe patogeny, które infekują ludzi i zostały uznane za pochodzenia zwierzęcego. Inne, w tym Ebola, odra, różne wirusy grypy (grypy) lub wirus Marburg, istnieją od dawna i nadal powodują sporadyczne ogniska choroby w niektórych regionach. Wirusy te występują nie tylko w przyrodzie, u ludzi lub zwierząt, ale są również przechowywane w laboratoriach badawczych na całym świecie w celu znalezienia potencjalnych leków i szczepionek jako rozwiązań.

Bezpieczeństwo / grupy ryzyka dla czynników biologicznych

Działające czynniki biologiczne, takie jak patogeny, są podzielone na cztery grupy ryzyka zgodnie z międzynarodowymi zasadami i przepisami. Unia Europejska ujmuje to w swojej Dyrektywie 2000/54 / WE, która jest wdrażana przez państwa członkowskie do krajowych norm bezpieczeństwa i higieny pracy. Stany Zjednoczone przestrzegają przepisów bezpieczeństwa laboratoryjnych określonych przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Grupy ryzyka to klasyfikacje, które opisują względne zagrożenie stwarzane przez zakaźne czynniki biologiczne lub toksyny w laboratorium, ponieważ odnoszą się do prawdopodobieństwa wywołania choroby u ludzi i przeniesienia choroby na populację oraz odzwierciedlają potencjalne możliwości leczenia i zapobiegania. Krótko mówiąc, im bardziej zaraźliwe i trudniejsze jest leczenie czynników, tym bezpieczniejsze musi być laboratorium i warunki pracy.

Laboratoria biologiczne są podzielone na cztery odpowiadające im poziomy bezpieczeństwa, które są określane jako poziomy bezpieczeństwa biologicznego lub poziomy bezpieczeństwa biologicznego (BSL). Grupa ryzyka 4 dotyczy najpoważniejszych i śmiertelnych patogenów na świecie i obejmuje wirusy, takie jak wirus ospy prawdziwej lub wirus Ebola i Marburg, które powodują gorączkę krwotoczną, ciężką i często śmiertelną chorobę u ludzi. Te patogeny mogą być łatwo przenoszone z jednej osoby na drugą, co uniemożliwia skuteczne leczenie.

Wybuch epidemii wirusa Ebola w 2014 r. Spowodował ponad 11 000 zgonów, ale pokazał, że intensywne leczenie może być skuteczne, dopóki organizm nie zwalczy infekcji. Od 2015 roku istnieje potencjalna szczepionka przeciwko wirusowi Ebola. Tego typu czynniki wirusowe mogą być obsługiwane tylko w laboratoriach BSL-4, zapewniając najwyższy poziom ochrony biologicznej, co jest kolejną ważną rzeczą do zapamiętania w tym kontekście.