Czy muszę kupić fotelik samochodowy dla mojego noworodka?

Przed urodzeniem dziecka musisz przygotować fotelik samochodowy, niezależnie od tego, czy posiadasz samochód. Jeśli przebywasz w szpitalu, dziecko musi zostać bezpiecznie umieszczone w foteliku samochodowym podczas podróży do domu.

Zachowaj ostrożność przy wypożyczaniu fotelika samochodowego i unikaj kupowania używanych. Musisz być absolutnie pewien, że siedzenie nigdy nie miało zderzenia i że nie ma zużycia. Będziesz także potrzebować instrukcji obsługi, abyś mógł zrozumieć, jak dopasować i korzystać z siedzenia.

Większość ekspertów zaleca kupowanie nowych.

Kluczowe znaczenie ma wybór fotelika samochodowego odpowiedniego do wieku i wagi dziecka. Musisz także upewnić się, że jest poprawnie zainstalowany.

Jeśli fotelik samochodowy nie pasuje idealnie do Twojego samochodu lub trudno go zamocować, nie kupuj go. Nie każdy fotelik dziecięcy pasuje do każdego samochodu, a niektóre foteliki działają lepiej w niektórych modelach samochodów niż inne.

Siedzenie powinno być mocno przytrzymywane pasem bezpieczeństwa lub punktami mocowania i mocowaniami ISOFIX, przy bardzo niewielkim ruchu na boki. Foteliki samochodowe nie powinny się przesuwać o więcej niż cm w żadnym kierunku, chociaż nosidełka dla niemowląt będą miały w nich trochę luzu, nawet jeśli zostaną prawidłowo zainstalowane.

Jak działają rozmiary fotelików samochodowych?

Foteliki samochodowe są podzielone na grupy lub, rzadziej, etapy. Jest to prostsze i bezpieczniejsze, jeśli myślisz o wyborze odpowiedniego fotelika do wagi dziecka.

Co powinienem wiedzieć o nosidełkach dla niemowląt?

Jeśli używasz fotelika samochodowego opartego na wadze, Twoje dziecko będzie musiało siedzieć tyłem do kierunku jazdy, aż będzie ważyć co najmniej 9 kg. Są one klasyfikowane jako:

•Grupa 0, do 10 kg

•Grupa 0+ do 13 kg

•foteliki samochodowe pierwszego etapu

Jeśli korzystasz z jednego z nowych siedzeń Twoje dziecko będzie musiało siedzieć tyłem do kierunku jazdy, dopóki nie osiągnie wieku co najmniej 15 miesięcy, bez względu na wagę. Mylące jest to, że oba typy fotelików samochodowych są również znane jako nosidełka dla niemowląt. Warto też popatrzyć co sądzą media o Smart Kid Belt które jest nowością na rynku, zbierającą dość pozytywne recenzje.

Większość nosidełek dla niemowląt na podstawie masy zalicza się do grupy 0+, co jest dobrą opcją, ponieważ Twoje dziecko dłużej podróżuje przodem do tyłu samochodu, zapewniając niezbędne wsparcie dla głowy i szyi. Tak długo, jak górna część głowy dziecka nie znajduje się ponad górną częścią siedziska, powinna ona być skierowana do tyłu tak długo, jak to możliwe.

Nosidełka mają uchwyty, które pozwalają przenosić dziecko do i z samochodu bez budzenia. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ noworodki dużo śpią. Nosidełka są zwykle wyposażone w małe poduszki (przytulanki), które zapobiegają kołysaniu się głowy dziecka. Będziesz musiał ich używać przez pierwsze trzy miesiące, dopóki dziecko nie będzie w stanie samodzielnie podnieść głowy.

Możesz także kupić nosidełka dla niemowląt z grupy 0 i foteliki samochodowe, które leżą płasko i są zaprojektowane tak, aby amortyzować i wspierać małe noworodki i wcześniaki. Fotele te są szczególnie dobre na długie podróże, ponieważ utrzymują małe dzieci w najzdrowszej pozycji dla kręgosłupa i płuc.