Czy kredyt zaciągnięty przez firmę jednego z małżonków zagraża drugiemu?

business-vs-personal-credit-cards1

Kredyty i pożyczki są dzisiaj popularną forma finansowania biznesu, szczególnie na starcie. Aby rozkręcić firmę często potrzeba dosyć dużej ilości gotówki. Inwestycja przy dobrym pomyśle na biznes szybko się zwraca, a spłata kredytu nie powinna być żadnym problemem. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy firma nie przynosi dochodów, a spłacać zaciągnięte zobowiązania trzeba.

Na finansowanie biznesu bardzo często zaciągamy kredyty bankowe. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają dobry pomysł na biznes, ale nie dysponują wystarczającą ilością gotówki na jego rozkręcenie. Kredyty bankowe w dzisiejszych czasach są dosyć trudno dostępne ze względu na dosyć rygorystyczna politykę banków. Bardzo często wnioskodawca musi dostarczyć wiele zaświadczeń i dokumentów potwierdzających jego kondycje finansową. A i tak może się zdarzyć, że pomimo spełnienia wszystkich formalności kredytu w banku nie dostanie.

Pożyczki online – dobry sposób finansowania biznesu na starcie

Alternatywą dla kredytów bankowych są aktualnie pożyczki online, których oferta stale się rozrasta i dopasowuje do potrzeb i oczekiwań klientów. Pożyczki online jeszcze do niedawna kojarzone były ze zwykłymi chwilówkami, czyli szybką gotówką w wysokości kilkuset złotych, którą można bardzo sprawnie otrzymać na konto. Jednak obecnie w wielu firmach pożyczkowych pożyczki online to duże pieniądze rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy. Są dostępne w opcji spłacania na raty, dzięki czemu nawet wysoka pożyczka nie jest problemowa w spłacie. Pożyczki online świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które chcą rozkręcić niewielki biznes i potrzebują gotówki na start.

Wspólnota majątkowa to wspólna odpowiedzialność za zadłużenie

Problem może pojawić się wtedy, gdy pomimo zaciągnięcia zobowiązania finansowego i wysokiej gotówki na start firma nie przynosi zysków. Gdy trzeba spłacać zobowiązania, a biznes nie przynosi dochodów, mogą pojawić się problemy finansowe. Dotykają one nie tylko osoby, które biznes prowadzą, ale również ich współmałżonków. Według przepisów prawa, firma założona przez jednego z małżonków wchodzi w skład ich majątku wspólnego. Jednym słowem – odpowiadają tak samo zarówno za zyski, jak i za straty. Gdy jeden z małżonków zaciągnie pożyczkę lub kredyt na firmę, w przypadku problemów ze spłatą odpowiedzialność ponoszą oboje.

Rozdzielność majątkowa sposobem na kłopoty finansowe

Dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które dopiero startują z własnym biznesem i nie chcą w razie problemów finansowych obarczać nimi swoich najbliższych, jest przeprowadzenie rozdzielności majątkowej małżonków. Wtedy firma i jej ewentualne zadłużenie będzie problemem tylko osoby będącej właścicielem biznesu, a w razie jakichkolwiek problemów organy egzekucyjne nie będą miały możliwości ściągania zadłużenia ze współmałżonka. Rozdzielność majątkowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w biznesie, dlatego warto o niej pomyśleć już na etapie planowania założenia własnej działalności.