Co to jest sitodruk

Sitodruk to najstarsza metoda poligraficzna, powstała pod koniec lat dwudziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a w Europie rozpowszechniła się dopiero po wojnie. Jest to technika druku, w której formą do druku jest szablon, który jest nałożony na drobną siatkę wykonaną z włókien syntetycznych.

Sitodruk to najstarsza metoda poligraficzna, powstała pod koniec lat dwudziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a w Europie rozpowszechniła się dopiero po wojnie. Jest to technika druku, w której formą do druku jest szablon, który jest nałożony na drobną siatkę wykonaną z włókien syntetycznych. Odbitki wykonywane są poprzez przetłoczenie farby przez matrycę. Sitodruk to technika nadruku na tkaninach, szkle, papierze, metalu czy wielu innych materiałach.

Druk sitowy – na czym polega sitodruk

Sitodruk to technika, która została stworzona, aby zadrukowywać duże powierzchnie, płaszczyzny. Najważniejsze w tej metodzie jest sito. Drukowanie polega na przetłoczeniu farby przez matrycę czyli sito z częściowo zakrytymi fragmentami tworząc formy, która występuje w postaci szablonu, a następnie nanoszenia go ma materiał drukarski.

Dzięki temu, że siatka drukarska ma drobne oczka, za pomocą których przepuszczana jest farba, to odbity wzór mogą zachować najwyższą jakość. Sposób tworzenia szablonu, czyli zakrywania otworów przez które farba ma nie przechodzić zależny jest od takich rzeczy jak materiał, jaką gęstą siatką dysponujemy czy od rodzaju farby. Obecnie jednak częstszą metodą jest osłanianie siatki emulsją światłoczułą, która na początku jest naświetlana, później wywoływana. Ostatnim etapem jest wypłukiwanie tych fragmentów, które nie zostały utrwalone. Tak gotowy szablon możesz przekazać do drukarni sitodrukowej.

Zalety sitodruku, czy tylko?

Trwałość to jedna z największych zalet sitodruku. Metody sitodruku dają gwarancje wytrzymałości i nienaruszalności nadruku na odzieży. W przypadku druku sitowego proces polega na wtłaczaniu farb w tkaniny, przez co tworzy on całość z odzieżą. Zastosowanie sitodruku najczęściej ma zastosowanie w nadrukach na koszulkach i dzięki swojej wytrzymałości jest jedną z najbardziej popularnych metod. Sposób ten pozwala na druk w dowolnych kolorach na bardzo wielu płaskich powierzchniach.

Sitodruk wykorzystywany jest do realizowania przez firmy bardzo dużych nakładów materiałów reklamowych gwarantując przy tym coraz to niższą cenę każdej sztuki odzieży.

Poza zaletami drukowania za pomocą sita mają także swoje wady. Mimo stare rozwijającej się technologi maszyny sitodrukowe są mało efektywne. Kolejną wadą jest długi czas schnięcia zadrukowanych produktów oraz mimo, że siatki drukowe mają drobne oczka, to jednak sitodruk nie radzi sobie przy drukowaniu bardzo małych szczegółów.

Gadżety reklamowe

Najbardziej popularna z technik, która wykorzystuje siatkę, która umożliwia stworzyć wzór w celu wykonania nadruku materiału o bardzo dobrej jakości nazywana jest sitodrukiem. Sitodruk to technologia, która wykorzystywana jest do drukowania wielkich powierzchni, ale także i małych.

Jak zostało już wspomniane w artykule, sitodruk to technika bardzo wytrzymała, dlatego tak wiele form korzysta właśnie z tego rodzaju nadruku. Dzięki trwałości sitodruk bardzo często wykorzystuje się do elementów, które często narażone są na różne czynniki zewnętrzne jak chociażby bilbordy.

Bardzo duża zaletą sitodruku jest to, że można go używać do produkcji wzorów na bardzo wielu różnych rzeczach jak chociażby etykiety, torby reklamowe, koperty, artykuły plastikowe, płyty CD/DVD, kubki, gadżety reklamowe. Serigrafia nie ma prawie żadnych ograniczeń, ale najczęściej jednak używana jest do nadruków odzieży: t-shirtów, bluz reklamowych, koszulek.

Sitodruk w domu?

Jeśli jesteś zainteresowany tą metodą i chciałbyś mieć koszulki czy inne rzeczy zadrukowane tą metodą, to zawsze możesz spróbować stworzyć swoją formę do sitodruku. Nie jest to takie trudne, a w internecie na pewno znajdziesz wiele tutoriali jak to wykonać krok po kroku.

Polecamy:
Pomocne narzędzia dla budownictwa