Co dokładnie robi orteza stawu kolanowego?

Orteza stawu kolanowego to rodzaj ortezy kolana, który może być stosowany w celu zapewnienia stabilności, wsparcia i łagodzenia bólu spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, która dotyczy głównie tylko jednej strony stawu kolanowego. Ten rodzaj ortezy kolana jest przeznaczony do przenoszenia lub „rozładowywania” nacisku z jednej strony stawu na drugą. Innymi słowy, orteza stawu kolanowego robi dokładnie to — przenosi nacisk z uszkodzonej strony stawu na zdrowszą stronę stawu.

Korzystanie z ortezy kolana może zapewnić wystarczający komfort, aby poprawić mobilność i zmniejszyć ból podczas odpoczynku. Nie leczy ani nie odwraca choroby zwyrodnieniowej stawów ani żadnej innej choroby stawów.

Jak to działa?

Orteza kolana to specjalnie zaprojektowana orteza wykonana z formowanego tworzywa sztucznego, pianki i stalowych rozpórek, która stabilizuje staw kolanowy, ograniczając ruchy boczne stawu. Dopasowuje się do całej nogi na poziomie stawu kolanowego, zapewniając elastyczność ruchu.

Została zaprojektowana tak, aby wywierać nacisk na kość udową w trzech punktach, co zmusza kolano do zginania się od bolesnego obszaru stawu. Niektóre wersje mogą odciążać środkową (wewnętrzną) lub boczną (zewnętrzną) część kolana, po prostu regulując zawias odciążający.

Wskazania

Wiele milionów Polaków cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów, bolesny stan, który najczęściej dotyka dłoni, kolan i bioder. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego nasiliła się w dzisiejszych czasach z powodu otyłości.

Ortezy kolana są zazwyczaj przepisywane osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów przyśrodkowego przedziału kolanowego, czyli zapalenie stawów, które wpływa na wewnętrzną część kolana. W takich przypadkach niestabilność kolana może powodować chwianie się kolana w kierunku wewnętrznej części nogi podczas chodzenia. Orteza kolana przenosi nacisk z słabszego obszaru kolana, zapewniając większą stabilność. Ponownie, jest to najbardziej pomocne, jeśli druga strona stawu kolanowego jest stosunkowo zdrowa i może przyjąć obciążenie.

Korzyści

Badania pokazują, że ortezy kolana mogą opóźnić operację wymiany stawu kolanowego, jeśli masz jednoprzedziałową (tylko po jednej stronie) chorobę zwyrodnieniową stawów. Powszechnie uważa się, że jest to opłacalne leczenie, które zapewnia ulgę w bólu bez skutków ubocznych. Może również poprawić ból kolana i stabilność związaną z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

Eksperci zbadali też, czy orteza stawu kolanowego może obiektywnie pomóc osobom z chorobą zwyrodnieniową przyśrodkowego przedziału kolanowego. Stosując kryteria, które obejmują ból kolana, sztywność, samodzielnie zgłaszaną zdolność funkcjonalną i sprawność fizyczną, ale zalecenie dotyczące przedziału medycznego rozładowującego ochraniacz kolana jest niejednoznaczne.

Chociaż orteza stawu kolanowego może pozwolić niektórym osobom z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego w przyśrodkowym odcinku stawu kolanowego opóźnić operację, nie jest jasne, czy istnieją jakiekolwiek inne korzyści.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl