Bank odmówił Ci kredytu na firmę? Gdzie masz szansę na pożyczkę?

Wielu właścicieli firm w różnych sytuacjach sięga po kredyty bankowe. To dobra opcja w sytuacji, gdy potrzebne są dodatkowe środki na bieżące funkcjonowanie firmy lub na inwestycje, które pozwolą przedsiębiorstwu rozwijać się i poszerzać rynki zbytu. Aby otrzymać kredyt w banku, firma musi posiadać wiarygodność finansową, mieć stabilne dochody oraz żadnych zadłużeń. W tej kwestii zasady są dosyć podobne do tych, które obowiązują w przypadku oceny wiarygodności klientów indywidualnych.

Wnioskowanie o kredyt w banku wymaga zwykle spełnienia wielu formalności oraz dostarczenia sporego stosu dokumentów, które potwierdzą dobrą kondycję finansową firmy. Najczęściej trzeba przedstawić wyniki finansowe, a także zaświadczenia, że firma nie zalega z opłatami w urzędzie skarbowym czy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto też mieć świadomość, że złożenie wniosku o kredyt wcale nie oznacza, że go otrzymamy. Banki mają różną politykę finansową i metody oceny wniosków kredytowych. Zdarza się często, że z różnych, często nieznanych przyczyn, wnioski kredytowe bywają odrzucone. Wtedy warto szukać innych możliwości finansowania.

Środki z pożyczek pozabankowych

Sektor pożyczek pozabankowych rozwija się w ostatnim czasie w tempie wręcz lawinowym. Firmy, które są obecne na rynku od dawna, radzą sobie naprawdę świetnie. Nieustannie powstają też nowe firmy pożyczkowe, które również nie narzekają na brak klientów. Parabanki stale też poszerzają swoją ofertę, aby poszerzyć grono potencjalnych pożyczkobiorców. Między innymi rośnie liczba firm pozabankowych, które mają specjalną ofertę przeznaczoną dla klientów biznesowych. Można ubiegać się więc o pożyczki ratalne na firmę, które można otrzymać w naprawdę pokaźnej wysokości. Oczywiście, w przypadku wysokich kwot nie wystarczy proste wnioskowanie, firma podobnie jak w przypadku ubiegania się o kredyt w banku musi przedstawić dokumenty poświadczające swoją zdolność kredytową i możliwości finansowe.

Proste i jasne zasady udzielania pożyczek

W firmach pozabankowych wnioskowanie i otrzymywanie pożyczek jest zdecydowanie łatwiejsze i trwa krócej. Można więc otrzymać dodatkowe finansowanie nawet w ciągu kilku dni. Warto jednak ocenić, czy środki na pewno są nam potrzebne i czy bez nich firma faktycznie sobie nie poradzi. W przypadku ratalnych pożyczek pozabankowych trzeba bowiem mieć świadomość, że są to produkty dosyć drogie i ich koszt jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku analogicznych kwot kredytów w bankach. Dobrze jest więc mierzyć siły na zamiary i zanim sięgniemy po pożyczkę na firmę, dobrze oceńmy kondycję finansową przedsiębiorstwa. Sięgając po pożyczkę trzeba mieć świadomość, że wiążemy się z firmą na kilka lat, w czasie których trzeba będzie regularnie i systematycznie spłacać wszystkie raty. Posiadanie jednej pożyczki może też w przyszłości utrudnić otrzymanie kolejnego finansowania. Dobra analiza sytuacji finansowej firmy, zarówno obecnej, jak i przyszłej, z pewnością pozwoli na podjęcie odpowiedzialnej i rozsądnej decyzji pożyczkowej.