Automatyzacja księgowości w firmie – czas rozwiać mity!

Większość firm zmaga się z długimi cyklami i kosztownym przetwarzaniem faktur, a w przypadku mniejszych – wydajność procesów może mieć kluczowe znaczenie dla nadążania za wzrostem. Jednak błędne wyobrażenia na temat procesów automatyzacji rachunkowości często powstrzymują liderów biznesu od tego, by w tych wszystkich kwestiach finansowych pomogła im księgowa z Gdańska pracująca na dedykowanym oprogramowaniu. W tym poście zagłębimy się w kilka najczęstszych nieporozumień dotyczących przyjmowania oprogramowania do automatyzacji rachunkowości.

#1 Procesy automatyzacji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa

To powszechny mit, że wraz ze wzrostem automatyzacji firmy będą bardziej podatne na zagrożenia bezpieczeństwa. W rzeczywistości błąd ludzki jest nadal najbardziej prawdopodobną przyczyną naruszenia. Podczas gdy bezpieczeństwo jest zawsze najwyższym priorytetem dla firm zajmujących się oprogramowaniem, obawy o bezpieczeństwo rosną w przypadku ręcznego systemu przetwarzania, który opiera się na jednej osobie lub grupie.

Naruszenie danych może być tak proste, jak wiadomość e-mail wysłana na zły adres, ale inne scenariusze, takie jak przypadkowe usunięcie danych, również mogą rodzić pytania. Tak więc, integrując wiele poziomów protokołów bezpieczeństwa i szyfrowania, dzisiejsze technologie oparte na chmurze zapewniają rozwiązanie tych problemów.

#2 Automatyzacja usunie ludzką pracę

Chociaż automatyzacja księgowości może stanowić rozwiązanie dla większości procesów wprowadzania danych, firmy nadal będą potrzebować pracowników w swoich działach finansowych, aby osiągnąć optymalną wydajność.

Dzięki wykorzystaniu narzędzi do automatyzacji pracownicy mogą skupić się na zadaniach o większej wartości, takich jak monitorowanie procesów i analiza wyników biznesowych, co oznacza, że ​​postęp technologiczny i kapitał ludzki zapewniają organizacjom najlepszą szansę na rozwój.

#3 Automatyzacja jest skomplikowana i kosztowna

Obecnie wielu dostawców usług oferuje tanie rozwiązania księgowe, które mogą wdrożyć organizacje dowolnej wielkości. Oprócz tego rozwiązanie do automatyzacji księgowości oparte na chmurze może również oznaczać mniejsze zapotrzebowanie na dodatkową infrastrukturę.

Chociaż terminy takie jak sztuczna inteligencja (AI) lub zrobotyzowana automatyzacja procesów mogą początkowo wydawać się onieśmielające, narzędzia do automatyzacji mogą w końcu zapewnić większą kontrolę nad funkcjami księgowymi i finansowymi, zapewniając jednocześnie bardzo potrzebną elastyczność.

#4 Każdy aspekt organizacji musi zostać zautomatyzowany

Firmy często myślą, że muszą od razu ulepszyć każdy aspekt swoich procesów finansowania; jednak najlepsze podejście jest często selektywne, wybierając rozwiązania, które najlepiej wspierają Twoje cele.

Automatyzacja nawet kilku kroków w cyklu przetwarzania może znacznie zwiększyć wydajność. Chociaż firmy mogą praktycznie zautomatyzować swoje procesy w taki czy inny sposób, kluczowe staje się rozważenie kosztów i korzyści przy podejmowaniu decyzji, które inicjatywy są korzystne w dłuższej perspektywie.

Artykuł przygotowany z firmą “Doradca finansowy Szczecin

Eksperci Finansowi Szczecin
ul. Kaszubska 19
Szczecin 70-402
woj. zachodniopomorskie

tel: +48 531 930 716