Amerykańska kultura biznesowa i jej fenomen

USA.16f900b3faadb8ef2294ddf2471ee4a9

Jednym z paradoksów na temat Stanów jest to, że wszyscy znamy je z mediów, filmów i muzyki i wszyscy tworzymy sobie wewnętrzny obraz kraju i sposób, w jaki się tam działa, ale problem polega na tym, że kiedy zaczynasz robić interesy w USA, okazuje się, że twój wewnętrzny obraz jest daleki od rzeczywistości, z którą spotykasz się na ziemi. Wybieramy się do stanów z milionem uprzedzeń, tylko po to, by je wszystkie kwestionować podczas normalnych działań biznesowych.

Ludzie często przybywają do Stanów z przekonaniem, że jest to kraina swobodnego kapitalizmu, gdzie biurokracja została wykorzeniona. Nic nie może być dalej od prawdy! Prowadzenie działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych jest tak złożone i trudne, jak na każdym innym nowym rynku międzynarodowym. Trzeba przeprowadzić tę samą liczbę badań początkowych i strategicznych, wchodząc na rynek USA, tak samo jak robisz to gdziekolwiek indziej na świecie. Zacznij zatem od podstaw, sprawdź ile kosztuje dolar i nie daj się zwieść fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa – wielu poniosło konsekwencje takiego lekkiego podejścia.

Dlaczego warto bardziej zainteresować się amerykańską kulturą biznesową?

Klienci czują potrzebę lepszego zrozumienia chińskiej lub brazylijskiej kultury biznesowej, ale jeśli chodzi o USA uważają, że nie muszą, bo przecież lądują pośrodku „kultury biznesowej wolnej od zasad”. Podobnie jak wszystkie inne kraje, USA to odrębna i budząca grozę kultura biznesowa, która napędza większość strategii i codziennych interakcji. Oczywiście istnieją pewne wyraźne różnice regionalne, ale istnieją także ogólnounijne postawy, które są warte poznania i które sprawią, że twoje kontakty biznesowe w Stanach będą skuteczniejsze.

Amerykański styl zarządzania można określić jako indywidualistyczny w podejściu, ponieważ menedżerowie są odpowiedzialni za decyzje podejmowane w ramach ich obszarów odpowiedzialności. Chociaż ważne decyzje mogą być dyskutowane na otwartym forum, ostateczna odpowiedzialność za konsekwencje decyzji spoczywa na szefie – poparcie lub pozorny konsensus wyparuje, gdy coś pójdzie nie tak. Dobrą stroną tej odpowiedzialności jest oczywiście amerykański sen, że wybitny sukces nieuchronnie przyniesie wyjątkowe nagrody.

Dlatego amerykańscy menedżerowie częściej ignorują opinie podwładnych niż menedżerowie w innych, bardziej konsensusowych lub zorientowanych na kompromisy kulturach. Może to oczywiście prowadzić do frustracji, która czasami może się zaostrzyć w ramach spotkań.

Tytuły zawodowe mogą być bardzo mylące w amerykańskich firmach – na pewno spotkasz się z oszałamiającą gamą niezwykle ważnych stanowisk pracy w ofercie. Tytuły, w każdym przypadku, wydają się być kiepskim odzwierciedleniem względnego znaczenia danej osoby w firmie. Ważność jest powiązana z władzą, która może być określona przez szereg czynników, takich jak:

• odpowiedzialność główna,
• opłacalność sektora,
• strategiczne znaczenie dla organizacji w tym momencie.

Często wyróżnia się styl zarządzania (wokół organizacji i procesu) oraz styl przywództwa (bardziej strategiczny i inspirujący).