Zarządzanie najmem – rynek pełen możliwości

Najem to bardzo popularny sposób na zarabianie. Wiele mieszkań w Polsce kupowanych jest specjalnie pod inwestowanie w najem. Jednak choć jest to praktyka “stara jak świat”, wciąż jest pełna ciekawych innowacji. Interesująca jest także dynamika rozwoju tego rynku w Polsce, na którą wpływ mają najróżniejsze czynniki związane z cenami mieszkań, sytuacja demograficzną, czy gospodarczą kraju i wiele więcej. Przyjrzymy się bliżej rynkowi najmu w Polsce w roku 2019.

Czy na polskim rynku najmu zdarzyło się coś ciekawego w ciągu ostatnich kilkunastu lat? Przyjrzymy się temu bliżej.

Rynek najmu w Polsce po roku 90’

Tak jak w wielu innych przypadkach, rynek najmu znacznie zmienił się, a w wielu aspektach narodził się, po roku 90-tym i wprowadzenie w Polsce gospodarki wolnorynkowej. W poprzednich dekadach działał w Polsce mocno rozwinięty rynek najmu instytucjonalnego. Po masowej prywatyzacji, zniknął on niemal zupełnie.

Kompletna fragmentacja rynku była jednym z czynników, które przyczyniły się do wzrostu cen. Innym czynnikiem, który temu sprzyja, jest chęć posiadania mieszkania na własność przez młodych Polaków. Większość developerów stawia nowe mieszkania z myślą o sprzedaży. Dla wielu młodych to nie najem, a kredyt jest sposobem na mieszkanie. W rezultacie, podaż mieszkań na wynajem nie jest wystarczająca.

Rynek najmu w Polsce dziś – dynamika rozwoju w roku 2019

Z biegiem lat, zmienia się podejście młodych ludzi do wynajmu mieszkań. Niezwykle popularne staje się też kupowania mieszkań z przeznaczeniem na wynajmowanie. Przyczynia się to do spadku cen i wzrostu podaży.

Trendy – podnajem

Ciekawym trendem na polskim rynku najmu jest tzw. podnajem. To nic innego jak powrót do praktyki, która była popularna wiele lat temu. Najemca, który nie chce zarządzać procesem wynajmowania mieszkania, oddaje te zadania wynajmującemu, który następnie podnajmuje mieszkanie kolejnym wynajmującym, czerpiąc częściowe zyski z czynszu.

Trendy – profesjonalizacja najmu w Polsce

Oczywiście, by zarobić w ten sposób poważne pieniądze, potrzebne jest osiągnięcie sporego efektu skali. To w rezultacie sprawia, że rynek najmu coraz bardziej się profesjonalizuje, a liczba najemców z dużą ilością mieszkań w portfolio zwiększa się. Jest to swego rodzaju powrót do trendów sprzed lat, choć oczywiście rynek wciąż jest dość mocno sfragmentaryzowany.

Nie tylko do mieszkania – jak można zyskać na wynajmowaniu w nietypowy sposób?

Ciekawym trendem na rynku jest wynajmowanie mieszkań do celów niż mieszkaniowe. Oczywiście, nie jest to samo w sobie nic nowego. Nowość polega na rosnącej liczbie takich nie-mieszkaniowych celów. Przykładem są np. escaperoomy, często organizowane w zwykłych lokalach mieszkalnych, a także gabinety usługowe.

Analizy rynku najmu w Polsce

Rynek najmu w Polsce wciąż się zmienia. Jeśli planujemy związane z nim przedsięwzięcia biznesowe, warto rozpocząć je od analizy rynku. Zachęcamy do kontaktu z agencjami zajmującymi się badaniami rynku, by dowiedzieć się więcej o korzyściach z nich płynących.