Na co działa olej z pestek dyni?

pumpkinseedoil

Olej dyniowy tłoczony jest na zimno, z suszonych lub prażonych pestek tej rośliny. Powszechnie stosowany jest w terapii przeciwpasożytniczej. Może być spożywany w dowolnej formie, zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Działa toksycznie na pasożyty, ale jednocześnie nie podrażnia błon śluzowych w ludzkim układzie pokarmowym. Olej z dyni posiada wiele innych praktycznych zastosowań oraz cennych właściwości, dlatego warto uwzględnić go w codziennej diecie.

Wykazuje pozytywny wpływ na układ krążenia i układ nerwowy

Ze względu na bogatą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej dyniowy skutecznie obniża poziom cholesterolu. Dzięki temu zapobiega miażdżycy, a także innym poważnym chorobom układu krążenia. Obecne w oleju z dyni kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają również na układ nerwowy. Dotyczy to przede wszystkim usprawnienia pracy mózgu, a tym samym poprawy pamięci oraz koncentracji. Spożywanie oleju z pestek dyni jest z tego powodu zalecane ludziom w każdym wieku, zwłaszcza osobom starszym.

Łagodzi stany zapalne i reguluje gospodarkę hormonalną

Olej dyniowy zawiera wartościowe fitosterole, które pozytywnie wpływają na choroby reumatyczne oraz inne zmiany zapalne w organizmie. Regularna podaż tego składnika pozwala na złagodzenie dolegliwości związanych ze stanami zapalnymi struktur kostno-stawowych. Fitosterole mogą tez skutecznie obniżyć poziom DTH (dihydrotestosteronu), czyli hormonu odpowiedzialnego za łysienie typu męskiego oraz nadmierny rozrost prostaty. Olej wytworzony z pestek dyni jest w stanie złagodzić objawy towarzyszące łagodnemu przerostowi gruczołu krokowego, a nawet całkowicie zapobiec tym zjawiskom.

Korzystnie wpływa na włosy i skórę

Olej z pestek dyni może być używany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wpływa pozytywnie na włosy, skutecznie je odżywiając oraz nawilżając. Dzięki temu zyskują sprężystość oraz blask, a także są mniej łamliwe i rzadziej wypadają. Stosowanie oleju dyniowego zalecane jest w przypadku problemów skórnych. Dotyczy to zwłaszcza cery suchej i ulegającej łatwemu złuszczaniu. Olej z pestek dyni skutecznie ją nawilża, zapobiegając jednocześnie występowaniu stanów zapalnych.

Dzięki bogatej zawartości potasu oraz cynku, wykazuje także działanie oczyszczające. Nie podrażnia skóry i przyspiesza proces jej regeneracji, dlatego zalecany jest w kuracji przeciwtrądzikowej. Regularne wmasowywanie oleju dyniowego w problematyczne obszary skórne pozwala także na spłycenie blizn, rozjaśnienie przebarwień oraz usunięcie rozstępów. Środek ten może być stosowany w masażach przeciwcellulitowych.