Sztuczne doświetlanie pomieszczeń biurowych – jakie ma zalety?

148975431-640x640

Mówi się, że najkorzystniejszy wpływ wywiera na nas naturalne oświetlenie w miejscu pracy i to ono powinno odgrywać w nim kluczową funkcję. Naturalne światło zapewnia się dobre samopoczucie, dostarcza energii i podnosi efektywność.

O ile w sezonie wiosenno-letnim, gdzie mamy do czynienia z przeważającą ilością pogodnych dni, możemy mieć go pod dostatkiem, to już w deszczowe dni oraz w sezonie jesienno-zimowym trzeba będzie pomyśleć o innym źródle światła. I nagle okazuje się, że oświetlenie naturalne już nie jest takie doskonałe. Są dni, kiedy nie uzyskamy do niego dostępu. Czy to znaczy, że mamy zamykać biuro? Jasne, że nie, oprócz oświetlenia dziennego, istnieje przecież jeszcze oświetlenie sztuczne.

Sztuczne źródła oświetlenia

Pod pojęciem oświetlenia sztucznego kryją się takie rozwiązania, które wytwarzają światło w sposób niezależny od natury. Jak podaje https://www.oswietlenie24h.pl, sztucznych źródeł światła jest bardzo wiele, lecz najbardziej powszechnym i znanym jest oczywiście żarówka, która występuje w dwóch wariantach – emitujących ciepłą oraz zimną barwę. Do innych źródeł sztucznego oświetlenia można zaliczyć różnego typu lampki, lasery oraz lampy (jak na przykład lampy halogenowe oraz lampy LED-owe).

Jakie zalety ma sztuczne oświetlenie pomieszczeń biurowych?

Zarówno małe, jak i duże pomieszczenia, przy których pracuje się przy komputerach, wymagają dobrego doświetlenia, szczególnie wtedy, gdy mamy ograniczony dostęp do światła dziennego. Wtedy z pomocą przychodzi nam właśnie oświetlenie sztuczne. Na korzyść tego rozwiązania przemawia z pewnością fakt, że możemy z niego korzystać, o dowolnej porze. Niezależnie od pory dnia, czy pogody, jeśli tylko będziemy potrzebować doświetlenia swojego stanowiska pracy, mamy możliwość włączenia światła i wyłączania zgodnie ze swoimi potrzebami. Co więcej, jeśli postawimy na nowoczesne rozwiązania, to mamy też możliwość regulacji oświetlenia w zależności od natężenia światła naturalnego lub ilości osób, która znajduje się w danym pomieszczeniu. Wbrew pozorom sztuczne oświetlenie również jest w stanie zapewnić pracownikom odpowiedni komfort pracy, w szczególności, gdy nadwyrężają wzrok przy pracy przed komputerem. Wystarczy tylko wykorzystać odpowiednie źródła światła, a można dodatkowo podnieść poziom swojej energii i zmobilizować organizm do pracy, nawet kiedy za oknem plucha. Takiego efektu nie uda uzyskać się dzięki oświetleniu dziennemu, kiedy zamiast słońca zza okna widzimy same szare chmury.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że sztuczne oświetlenie w biurze również ma wiele zalet. Aby je odkryć, musimy zadbać o to, by system oświetlenia został dobrany przez profesjonalistów. Oni znają się na swoich fachu i z pewnością dołożą starań, by oświetlenie spełniało wszystkie normy i wpływało korzystnie na samopoczucie osób pracujących w biurze, jak również na ich efektywność w pracy. A czy sztuczny system oświetlenia ma jakieś wady? Niestety tak, trzeba liczyć się z kosztami. Zarówno zakup oświetlenia, jak i jego utrzymanie może obciążyć znacząco budżet, ale czego się nie robi dla dobra firmy i pracowników?