Jak przygotować się do zdalnej rekrutacji?

Obecnie rekrutacja zdalna staje się bardzo popularnym sposobem pozyskiwania pracowników. Jest ona nie tylko wygodna i tania dla pracodawcy, jak i poszukującego pracę, lecz również spełnia znamiona pełnoprawnej rozmowy rekrutacyjnej. Z tego powodu należy się do niej przygotować należycie.

Wybierz odpowiednie miejsce

Rozmowa rekrutacyjna powinna być przeprowadzona w cichym i ustronnym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby trzecie. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort i przejrzystość rozmowy. Dobrym sposobem jest udanie się w zaciszne miejsce, najlepiej w swoim domu bądź mieszkaniu. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie takiej rozmowy na zewnątrz bądź w tłocznym miejscu. Hałasy z zewnątrz możemy ograniczyć stosując np. słuchawki i mikrofon.

Pamiętaj o dostępie do odpowiedniego sprzętu

Tego, w jaki sposób będzie prowadzona rozmowa rekrutacyjna zdalna, dowiemy się z ogłoszenia o pracę (zamieszczonego np. na portalu Pracuj.pl) bądź wstępnego kontaktu z rekruterem. Niektóre firmy preferują rozmowy telefoniczne, inne – spotkanie w ramach wideokonferencji. Niezależnie od wybranego sposobu kontaktu musimy zaopatrzyć się w pełni działający sprzęt. W ten sposób unikniemy usterek, wypadków i niespodziewanych problemów utrudniających proces rekrutacji.Z tych powodów warto zadbać o naładowanie baterii w telefonie komórkowym bądź laptopie oraz pewne połączenie sieciowe.

Zachowaj profesjonalizm

Rekrutacja zdalna nie różni się niczym od tej standardowej, dlatego powinniśmy zachować pełny profesjonalizm. Musimy zacząć rozmowę punktualnie i prowadzić ja zgodnie za zasadami savoi vivre. Jeśli będziemy w trakcie rekrutacji widocznie, powinniśmy zadbać o schludny wygląd. Warto również usunąć z otoczenia niepotrzebne rozpraszacze uwagi i rzeczy osobiste, które nie muszą być widoczne dla osób z zewnątrz. Sam charakter rozmowy nie powinien być zbyt luźny, zaś nasza uwaga musi być skierowana w pełni na rozmówcę.