Kim jest i jakie obowiązki wykonuje operator CNC?

Operator CNC to zawód stosunkowo młody, jednak cieszący się ogromnym zainteresowaniem, a także zapotrzebowaniem pracodawców. Wraz z rozwojem maszyn i nowoczesnych technologii zmienia się jednak zakres działań operatorów. Muszą być nieustannie na czasie, aby móc bez problemu obsługiwać nowoczesne, naszpikowane elektroniką maszyny czy nawet roboty.

Operator CNC to osoba zajmująca się obsługa obrabiarek sterowanych tradycyjnie, cyfrowo lub programowo. Tego rodzaju urządzenia pracują w zakładach przemysłowych rożnych branż. Nieustannie są one jednak modernizowane czy wytwarzane nowe modele. Kiedyś operatorzy maszyn musieli znać jedynie budowę i zasady działania urządzenia. Obecnie operator CNC musi nie tylko znać się na maszynach, ale również mieć wiedzę na temat procesu technologicznego, szacowania kosztów, umiejętność dobierania konkretnych materiałów, a przy tym zadbanie o to, by proces produkcyjny był szybki, sprawny i bezproblemowy. Wykonywanie tego zawodu wymaga więc sporej wiedzy, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, a także błyskawicznego reagowania na wszelkie nieprawidłowości pracy maszyny.

Gdzie znajdzie pracę operator CNC?

Obecnie operator CNC należy do bardzo popularnych i poszukiwanych, choć czasem jeszcze wśród niektórych osób mało znanych zawodów. Pracę można znaleźć w wielu zakładach produkcyjnych i firmach, których podstawa działalności są różnego rodzaju obróbki. Dobry operator CNC bez problemu znajdzie zatrudnienie także za granicą. Zarobki w tej branży są satysfakcjonujące, ale też uzależnione od doświadczenia oraz poziomu kwalifikacji. Im więcej operator ma wiedzy, uprawnień i skończonych szkoleń, tym większe zarobki może otrzymywać od pracodawcy. Dlatego też ważną kwestą jest nieustanne kształcenie zawodowe, dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji. Nawet, jeśli operator jest już po wielu kursach i ma sporo uprawnień i kwalifikacji, jest jeszcze wiele innych kursów, które powinien zrobić, aby uzupełnić swoje umiejętności.

Ośrodki kształcące operatorów CNC

Aby znaleźć dobre i sprawdzone szkolenie, warto rozejrzeć się po ofercie edukacyjnej w swoim mieście. Nie zawsze szkolenia są organizowane na odpowiednim poziomie, tym bardziej należy zwracać uwagę na poziom kształcenia, kadrę dydaktyczną czy program nauczania. Operator CNC musi mieć sporo doskonałych umiejętności praktycznych, powinien więc kształcić się na wysokim poziomie. Na edukacja-cnc.pl można znaleźć szeroką ofertę edukacyjną dla operatorów CNC – zarówno tych, którzy mają już jakieś doświadczenie w pracy z maszynami, jak i osób, które naukę będą rozpoczynały praktycznie od zera. Szkolenia dla operatorów kończą się egzaminami, po których pozytywnym zaliczeniu można bez problemu szukać pracy w zawodzie. Pamiętajmy jednak, by być nieustannie na bieżąco z wiedzą i by regularnie uczestniczyć w różnych kursach doszkalających, które są podstawą, jeśli chcemy nie wypaść z rynku.