Jakie kwalifikacje powinna posiadać asystentka stomatologiczna?

chairside-dental-assistant

Asystentka stomatologiczna jest odpowiedzialny za pomoc w gabinecie dentysty. Ona też zapewnia opiekę nad pacjentami, ale dokładnie to, jakie procedury będzie wykonywać, różni się w zależności od przydzielonego jej w umowie zakresu obowiązków. Może to obejmować stosowanie wypełnień i fluorku do zębów, usuwanie płytki nazębnej i obsługę promieniowania rentgenowskiego, lub może być ograniczone do położenia pacjenta i zadbania o jego komfort.

Fakty dotyczące zatrudnienia

Asystenci dentystyczni zajmowali około 303 000 miejsc pracy w 2016 roku. Pracują pod nadzorem lekarza dentysty. Praca jest zazwyczaj w pełnym wymiarze godzin, a czasami w godzinach wieczornych i weekendowych. Są również dostępne stanowiska w niepełnym wymiarze godzin.

Wymagania edukacyjne i kwalifikacje

Podczas gdy wielu pracowników stomatologicznych jest przeszkolonych w miejscu pracy, niektóre gabinety wymagają, aby osoby pracujące w tym zawodzie uczestniczyły w akredytowanym programie szkoleniowym. Zazwyczaj są oferowane przez uczelnie wyższe i trwają nie więcej niż jeden rok. Specjalna komisja akredytuje programy asystenckie dentystów. Można wyszukać programy w sieci internetowej. Uczniowie szkół średnich zainteresowani przyszłą karierą jako asystentka dentystyczna powinni stawiać na rozszerzoną naukę z zakresu biologii, chemii, zdrowia i praktyk biurowych.

Inne wymagania

Nie ma aż tak wiele wymagań w odniesieniu do asystentek stomatologicznych. Wymagania zwykle obejmują ukończenie akredytowanego programu i zdanie egzaminu pisemnego. Poza szkoleniem i licencją asystentka stomatologiczna potrzebuje pewnych umiejętności miękkich lub osobistych. Musi być zorientowana na usługi i niezawodna, powinna dobrze współpracować z innymi osobami i wykazywać się dobrą manualną zręcznością. Do komunikacji z dentystami, higienistami i pacjentami niezbędne są silne umiejętności interpersonalne. Należy również mieć dobre umiejętności myślenia krytycznego, co pozwoli asystentce ocenić alternatywne rozwiązania problemów.

Perspektywy kariery

Niektóre asystentki stomatologiczne z czasem stają się menedżerami biura, instruktorami pomocy dentystycznej lub przedstawicielami sprzedaży produktów dentystycznych, ale szanse są ograniczone dla tych, którzy nie mają dalszego wykształcenia. Niektóre stają się higienistami dentystycznymi po powrocie do szkoły.

Perspektywy pracy dla asystentów stomatologów są doskonałe. Trzeba jednak zdobyć wpierw doświadczenie na przydzielonym stanowisku. Oto niektóre z przykładowych obowiązków asystentki:

• Przygotowanie pacjentów do badania jamy ustnej i pomoc dentystom i higienistom w leczeniu.
• Organizowanie i utrzymanie sprzętu laboratoryjnego.
• Planowanie wizyt pacjentów.
• Przygotowanie pokoju zabiegowego, dbanie o przyrządy i zestawy do zabiegów stomatologicznych.
Niemniej jednak trzeba przyznać, iż jest to wielce obiecująca kariera o której warto pomyśleć, jeśli ma się dryg do takiego stanowiska. Zarówno zarobki, jak i perspektywy pracy są wielce obiecujące, co powinno dla każdej kandydatki bądź kandydatka być motywacją.

Poradnik przygotował portal DENTICA – dentysta Wrocław