Firmowa flota w leasingu – kto pokrywa koszty ubezpieczenia?

Leasing samochodów jest bardzo dobrą i korzystną alternatywą dla ich kupna, nic więc dziwnego, że z tej opcji korzysta wiele firm, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego auta. Biorąc samochód w leasing zawsze jednak trzeba pamiętać, że przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, a nie firma korzystająca z samochodu.

Wiele większych i mniejszych firm decyduje się na leasing aut, gdyż jest to bardzo opłacalna opcja, a poza tym umożliwia wykupienie samochodu na preferencyjnych warunkach wtedy, gdy już skończy się umowa leasingowa. Zanim jednak na spokojnie będzie można korzystać z samochodów w leasingu, trzeba je właściwie ubezpieczyć. Właścicielem auta jest firma leasingowa, więc to ona dyktuje warunki ubezpieczenia. Najczęściej firmy leasingowe mają swoich ubezpieczycieli, z którymi współpracują. Klienci podpisują więc umowę ubezpieczenia wraz z umową leasingową. Nie muszą też martwić się o samodzielne opłacanie składek ubezpieczeniowych. Kwota ubezpieczenia jest doliczana do comiesięcznej stawki za leasing. Krótko mówiąc – koszty ubezpieczenia leasingowanego auta pokrywa leasingobiorca, choć faktycznie o formie, rodzaju ubezpieczenia czy wyborze firmy ubezpieczeniowej decyduje głównie leasingodawca.

Nie tylko ubezpieczenie OC

LAWETA Z NIEMIECPonieważ to firma leasingowa pozostaje właścicielem pojazdu, zależy jej na tym, aby auto było w pełni sprawne i nie przydarzyły mu się żadne wypadki, kolizje czy inne sytuacje losowe. Dlatego też często firmy dające samochód w leasing wymagają nie tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale również ubezpieczenia autocasco, które chroni samochód przed kradzieżą, zalaniem lub chociażby upadkiem na niego drzewa czy cegły. Ubezpieczenie autocasco jest bardzo wygodne, gdyż w razie jakiegokolwiek zdarzenia losowego nie trzeba będzie pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni.

Warto dobrze przeglądać oferty

Rynek ubezpieczeniowy z roku na rok coraz bardziej się rozrasta, oferując kierowcom indywidualnym oraz firmom całe mnóstwo ofert dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Jeśli więc potrzebujemy ubezpieczyć samochód, nie wybierajmy pierwszej z brzegu oferty, która wydaje nam się prosta, korzystna i bez ukrytych opłat. Najlepiej jest bardzo dokładnie zapoznać się z tym, co aktualnie oferują poszczególni ubezpieczyciele, porównać nie tylko wysokość składek, ale również warunki polis i dopiero na tej podstawie podejmować decyzje ubezpieczeniowe. Na https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl można znaleźć dobrą i sprawdzoną porównywarkę aktualnych ofert ubezpieczeniowych, która pozwoli na szybkie porównanie nawet kilkunastu różnych polis. Dzięki temu szybko i w jednym miejscu zapoznamy się z różnymi ofertami i wybierzemy tę, która będzie najbardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb. Jeśli mamy firmową flotę samochodową, tym bardziej trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie jak najlepszej oferty.