Praca w finansach – z jakim ryzykiem musisz się liczyć?

Praca w branży finansowej dla wielu osób jest spełnieniem marzeń i szansą na ciekawą karierę w branży, która daje spore możliwości zarobkowania. Warto jednak mieć świadomość, że na pewno nie jest to branża dla każdego. Aby odnaleźć się w świecie liczb, tabelek i przeróżnych zestawień, trzeba mieć ścisły umysł i spore zamiłowania matematyczne.

Praca w finansach czeka nas najczęściej po ukończeniu takich kierunków jak finanse, ekonomia, rachunkowość oraz pokrewne dziedziny. Najczęściej finansiści pracują w bankach, firmach finansowych, pożyczkowych, ubezpieczeniowych, biurach rachunkowych, podatkowych i doradczych lub w szeroko pojętym konsultingu. Branża finansowa rozwija się dosyć dynamicznie, dlatego też chętnie przyjmuje nowych fachowców, którzy ukończyli studia i przeszli przez sito rekrutacji. Trzeba mieć jednak świadomość, że finanse to nie tylko spore zarobki, ale również duża odpowiedzialność, która ciąży na samodzielnych stanowiskach finansowych w firmach i instytucjach.

Ryzyko pomyłki i oskarżeń

Osoby pracujące w branży finansowej muszą liczyć się z tym, że wszelkie pomyłki mogą ich dosyć drogo kosztować. Popełnienie błędu w dokumentach, które są związane z obrotem potężną ilością gotówki może być nawet gwoździem do trumny jeśli chodzi o dalszą karierę. Osoby, które mają bezpośrednią styczność z finansami muszą liczyć się także z tym, że często będą kontrolowane i że inni pracownicy będą patrzeć im na ręce. Co więcej, bardzo często zdarzają się różne, najczęściej bezzasadne oskarżenia dotyczące osób zajmujących się w firmach finansami. Finansiści muszą więc być bardzo sumienni i odpowiedzialni, a także mieć wysoką odporność na stres i potrafić pracować pod presją czasu i w niesprzyjających warunkach. Jak więc widać, zarobki w branży finansowej są dosyć dobre, ale okupione wieloma minusami.

Inwestycje z perspektywami

Osoby pracujące w finansach z pewnością doskonale orientują się w tematyce kryptowalut, które w ostatnich latach stały się niezwykle popularne nie tylko jako środki płatnicze, a jako inwestycje, na których można całkiem sporo zarobić. Oferty pracy Blockchain, które można znaleźć na portalach i serwisach branżowych pokazują, że rynek kryptowalut mocno się rozwija i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś w tej kwestii zmienić. Kryptowaluty cieszą się poważnym zainteresowaniem zarówno dużych inwestorów, którzy obracają milionami, jak i niewielkich inwestorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pomnażaniem kapitału. Na rynku kryptowalut mamy już sporo walut z ugruntowaną pozycją, jak chociażby popularny bitcoin. Warto jednak zwracać uwagę także na nowe waluty – one również mają potencjał, który należy zauważyć i w odpowiednim momencie wykorzystać. Osoby, które chciałyby wejść w świat kryptowalut i zacząć realnie zarabiać na wirtualnych pieniądzach, na samym początku powinny skupić się na zdobywaniu wiedzy. Ryzyko inwestycyjne zawsze bowiem maleje wraz ze znajomością danej tematyki.