Strefa wyciszenia w pracy – jak powinna wyglądać?

Podczas aranżacji biura coraz częściej stawia się na wyposażenie, uwzględniające potrzeby pracowników. Przedsiębiorcy, którym zależy na wydajności pracowników, starają się stworzyć dla nich atmosferę skupienia. Jak przygotować przestrzeń wyciszającą, która pozwoli kadrze lepiej pracować?

Jak sobie radzić z hałasem w środowisku pracy?

Hałas w biurze uważany jest za jedną z największych przeszkód efektywnego wykonywania obowiązków pracownika. W pracy biurowej wydajność rośnie w ciszy, dlatego warto postawić na rozwiązania, które zmniejszą hałas. Istnieje kilka metod na to, aby poprawić skupienie pracowników biurowych:

  • zwiększenie odległości między stanowiskami pracy – głośna rozmowa telefoniczna „pracującego sąsiada” może przeszkadzać w skupieniu uwagi na konkretnych zadaniach. Stanowiska, generujące więcej hałasu powinny znaleźć się w osobnej części biura, a jeżeli jest to niemożliwe, można stworzyć większe odległości pomiędzy jednym a drugim biurkiem;
  • akustyczna budka telefoniczna – hałas w środowisku pracy często też nie pozwala na przeprowadzenie spokojnych rozmów z klientami. Mogą w tym pomóc biurowe budki telefoniczne, zapewniające odpowiednią akustykę, dzięki czemu dźwięki z zewnątrz nie będą przeszkadzać w rozmowie;
  • strefa ciszy – akustyczne budki oraz mobilne ścianki biurowe z powodzeniem ograniczą dochodzący z otoczenia hałas, umożliwiając lepsze skupienie na zadaniach.

Przestrzeń do koncentracji w biurze

Biuro można wyciszyć za pomocą podanych wyżej rozwiązań. Coraz popularniejsza staje się także aranżacja tzw. focus room lub quiet room, czyli strefy wyciszenia w miejscu pracy. Chcąc urządzić taką przestrzeń, w miarę możliwości warto przeznaczyć na nią osobne pomieszczenie. Jeżeli nie można tego zrobić, dobrą opcją jest skorzystanie z budek akustycznych, które pozwalają na dowolną aranżację wnętrza. W strefie koncentracji najlepiej umieścić meble, niezbędne do pełnej koncentracji w pracy, tzn. ergonomiczne biurko i wygodny fotel biurowy. Światło powinno być naturalne, choć trzeba pracownikowi zapewnić także inne źródła oświetlenia, najlepiej chłodnego o barwie białej. Skupieniu sprzyjać będzie także dobra cyrkulacja powietrza oraz optymalna temperatura, które zapewnią komfort i wpłyną na lepsze skupienie, a tym samym i wydajność pracy.

Koncentracja w pracy

Koncentracja w pracy kojarzy nam się z zapewnieniem ciszy. Chociaż w biurze rzadko przekracza się dopuszczalny hałas w pracy, to jednak nawet zwykła rozmowa telefoniczna współpracowników może zaburzyć skupienie w wykonywaniu innych obowiązków. Stworzenie strefy ciszy pozwoli odciąć się od hałasu, a tym samym wpłynie korzystnie na koncentrację. Sama akustyka może jednak nie wystarczyć. Zbyt duszne lub wyziębione pomieszczenie sprawia, że pracownik ulega dekoncentracji, dlatego warto zadbać także o inne aspekty strefy wyciszenia. Przedsiębiorca, który nie ma możliwości przeznaczenia osobnego pokoju na quiet room, może wykorzystać do tego celu budki hushWork, czyli przenośne kabiny akustyczne, które świetnie sprawdzą się jako focus room.