Korepetycje – dlaczego warto dawać je legalnie?

dsc_4717 (1)

Zastanawiasz się nad dawaniem korepetycji? Lubisz uczyć i szukasz pracy? Potrafisz z pasją tłumaczyć matematyczne zadania albo godzinami opowiadać o historycznych wydarzeniach, jednak niekoniecznie chcesz zostać szkolnym belfrem?

Możliwością dla Ciebie jest dawanie korepetycji. W poniższym artykule omówimy o tym, dlaczego warto robić to legalnie i jak otworzyć firmę, która działa w taki sposób.

Legalne korepetycje – legalna praca

Dawanie korepetycji w legalny sposób wiąże się z otwarciem działalności gospodarczej lub zatrudnieniem się w firmie, która tego typy usługi świadczy. W Polsce działa kilkanaście ogólnopolskich firm korepetycyjnych, do tego w wielu miastach i miasteczkach istnieją różnego rodzaju kursy, szkoły językowe, placówki edukacyjne oraz firmy prowadzone przez jedną osobę. Ten rynek rozwija się z roku na rok, a zapotrzebowanie na usługi edukacyjne będzie nadal rosło.

Legalna praca wiąże się z szeregiem korzyści, wyjście z szarej strefy daje nam prawo do bezpłatnego leczenia, wypracowania sobie emerytury oraz innych świadczeń społecznych. Płacenie podatków i prowadzenie działalności wiąże się także z mniejszymi konsekwencjami, gdy naszym sposobem zarobkowania zainteresuje się skarbówka. Korepetytorzy dość często są prześwietlani przez kontrole z tej placówki, lepiej więc nie ryzykować.

Firma korepetycyjna – ile można zarobić, ile to kosztuje?

Otwierając firmę, jeśli wcześniej przez 5 lat nie zajmowaliśmy się biznesem, możemy skorzystać z promocyjnego ZUS-u, którego składki są dużo niższe niż w przypadku regularnych opłat. Świadcząc usługi dla osób prywatnych nie musimy decydować się na odprowadzanie podatku VAT, co oznacza uproszczoną księgowość. Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego odprowadzać będziemy musieli jedynie podatek dochodowy, w wysokości 18%.

Ile można zarobić na korepetycjach? Wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do biznesu. Jeśli udzielaniem korepetycji będziemy zajmować się sami – średnia stawka, która jest realna do osiągnięcia to 2-3 tysiące złotych netto (warto pamiętać, że w tym zawodzie występuje sezonowość, więc jest to stawka uśredniona). Jeśli zdecydujemy się otworzyć większą placówkę edukacyjną i dodatkowo zatrudnić innych korepetytorów, zarobki mogą podskoczyć do kilkunastu tysięcy.

Korepetycje nie wymagają zainwestowania dużej ilości środków na początek – często wystarczy strona internetowa, parę plakatów w okolicach szkół oraz ulotki, by zyskać pierwszych klientów. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim lokum – pierwsze lekcje można zacząć dawać u uczniów, a z czasem wynająć salę np. w szkole. Zwykle już w pierwszym miesiącu pracy można zarobić tyle, by opłacić podatki i składki oraz odłożyć trochę dla siebie. Wraz z zyskiwaniem kolejnych zleceń i renomy możemy pomyśleć o podwyższeniu stawki, nie będziemy się musieli także martwić o pozyskiwanie nowych uczniów.

A może franczyza?

Z udzielaniem korepetycji nie musimy startować zupełnie od zera. Kilka firm oferuje możliwość zostania franczyzobiorcą i pełne wsparcie przy otwieraniu centrum korepetycyjnego. Jedną z nich jest Edun Korepetycje, o ich propozycji przeczytać można tutaj: http://edun.pl/korepetycje-franczyza.html. Rozpoczynanie biznesu z mentorskim i praktycznym wsparciem, pod szyldem rozpoznawalnej firmy, która zapewni nam materiały reklamowe i marketingowe, jest dobrym rozwiązaniem przy braku doświadczenia na tym rynku.