O co nie powinien pytać rekruter?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą pojawić się tematy, które nie powinny być poruszane przez rekrutera. Masz prawo w takiej sytuacji nie udzielić odpowiedzi. Jeżeli osoba prowadząca spotkanie w sprawie pracy decyduje się na zadanie jednego z zabronionych pytań, dobrze się zastanów czy chcesz pracować w firmie, która już na wstępie okazuje ignorancję względem prawa. Zatem, jakie pytania nie powinny paść podczas ubiegania się o pracę?

Pytanie o stan cywilny i plany dotyczące rodziny

Rekruter w żadnym przypadku nie może pytać kobiety czy planuje ona zajść w ciążę. Osoba zapytana może, jeśli nie zostanie zatrudniona, pozwać pracodawcę z powodu dyskryminacji ze względu na płeć. Również pytania o posiadane dzieci są nie na miejscu.
Podobnie stan cywilny jest prywatną sprawą danej osoby, więc pytanie o niego jest niestosowne. Specjaliści prowadzący rozmowy kwalifikacyjne często próbują zadawać podchwytliwe pytania, mające na celu zdobycie informacji o planach rodzinnych kandydatki, zatem trzeba zachować szczególną czujność.

Pytania o przekonania, sympatie polityczne, orientację seksualną

Przekonania polityczne, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne są sprawami, które nie powinny być poruszane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. To prywatne sprawy kandydata, które w żaden sposób nie wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikuje. Nie wynikają z nich także żadne kompetencje zawodowe kandydata.

Pytanie o stan zdrowia

Pracodawca nie powinien pytać kandydata do pracy o stan zdrowia czy przebyte choroby. W czasie rozmowy o pracę nie powinno paść także pytanie o palenie papierosów czy inne nałogi. Opinia lekarza medycyny pracy jest wystarczającym potwierdzeniem zdolności do wykonywania zawodu danej osoby. Pozostałe informacje dotyczące zdrowia są danymi wrażliwymi i prywatną sprawą danej osoby.