4 pytania, które musisz zadać hydraulikowi przed jego zatrudnieniem

Oto kilka kluczowych pytań, które należy zadać przy zatrudnianiu hydraulika. Przede wszystkim upewnij się, że znasz jego dane uwierzytelniające, szczegóły projektu i informacje o płatności.

plumbing-840835_960_720

Podobnie jak w przypadku każdego innego wykonawcy, którego zatrudnisz, istnieją praktyczne rzeczy, które powinieneś ustalić przed rozpoczęciem pracy. Oto kluczowe pytania na jakie musi odpowiedzieć brany przez Ciebie pod uwagę hydraulik!

1) Czy masz licencję?

Nigdy, przenigdy nie zapomnij zadać tego pytania i nie ufaj hydraulikowi na słowo. Wielu „specjalistów” działa bez licencji, a wielu właścicieli domów zakłada, że każdy hydraulik musi je mieć, więc zawsze warto zadać to pytanie. Posiadanie licencji oznacza, że hydraulik kielce jest zarejestrowany w organie zarządzającym na poziomie państwowym lub lokalnym. Możesz przejrzeć zasady licencjonowania dla Twojego własnego obszaru.

Jaki problem może się pojawić w odniesieniu do hydraulika, który nie jest licencjonowany? Jego praca może nie przejść kontroli, a będziesz miał wtedy niewiele do powiedzenia, ponieważ zdecydowałeś się go zatrudnić pomimo tego faktu. Zawsze o to pytaj.

2) Jaki jest całkowity koszt usługi?

rury kanalizacyjne Większość profesjonalnych hydraulików oferuje klientom bezpłatne szacunki – uważaj jednak na tych, którzy chcą Ci dać je telefonicznie. Większość przyjdzie, aby sprawdzić pracę, zanim zaczną ją wykonywać – już narzucą opłaty. Gdy twój potencjalny hydraulik będzie miał okazję przyjrzeć się pracy i dostarczy ci koszt, zapytaj, czy to, co ci powiedział, zawiera:

  • materiały

  • siłę roboczą

  • ewentualne problemy

Niektóre szacunki wyglądają świetnie na papierze, ale zawierają tylko podstawowy koszt materiałów i będą rosły w miarę jak praca będzie wykonywana – musisz być na to wyczulony.

3) Czy jest to stawka godzinowa czy zryczałtowana?

Wielu hydraulików umieszcza klauzule w umowach, które mówią, że właściciele domów poniosą wszelkie uzasadnione koszty, aby ukończyć tę pracę. Po otrzymaniu prognozy upewnij się, że suma, którą podajesz, jest stawką ryczałtową – taką, która nie ulegnie zmianie z powodu kosztów pracy – lub jeśli twój hydraulik stosuje stawkę godzinową plus koszt materiałów. Problem z drugą opcją polega na tym, że podczas gdy materiały są ustaloną ceną, jeśli praca trwa długo, koszt będzie wzrastał – cały czas musisz opłacić tę pracę. Upewnij się, że wiesz, co otrzymujesz przed podpisaniem umowy.

4) Kiedy mogę zapłacić?

Zawsze pytaj, kiedy hydraulik spodziewa się zapłaty, i ile całkowitego kosztu chce z góry. Jeśli potencjalny hydraulik prosi o 100 procent kosztów przed rozpoczęciem pracy, daj sobie z takim spokój. Niektórzy będą używać systemu gdzie po wykonaniu określonej pracy będziesz musiał zapłacić określoną część procentową. Niektórzy wykorzystają czas – po określonej liczbie tygodni zapłacisz pewną część całkowitych kosztów. Drugie rozwiązanie jest często najlepsze, ponieważ płatności są realizowane tylko po wykonaniu pewnych zadań. Płatności w czasie mogą zadziałać, ale jeśli hydraulik pracuje powoli, możesz ostatecznie zapłacić za dużo.