Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Z usług radcy prawnego korzystają dziś zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Wbrew pozorom dobry prawnik zajmuje się nie tylko reprezentowaniem klienta przed organami sprawiedliwości, ale również doradza, analizuje sytuację prawną, a także pomaga złożyć różnego rodzaju pisma urzędowe. Kiedy warto udać się do kancelarii radcy prawnego?

Kim jest radca prawy?

Tytuł radcy prawnego może uzyskać osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku prawo. Nie jest to jednak jedyny warunek, bowiem należy jeszcze ukończył aplikację radcowską, która trwa 3 lata. Dzięki aplikacji radca zyskuje nie tylko niezbędną wiedzę, ale również doświadczenie. Każdy radca prawny może świadczyć usługi prawne zarówno na rzecz osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Co do zasady, to sam prawnik wybiera, w których dziedzinach prawa chce się specjalizować. Zazwyczaj informacja ta dostępna jest na stronie internetowej jego kancelarii.

Kiedy należy udać się do radcy prawnego?

Polskie przepisy prawa są bardzo zawiłe, a co więcej zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Z tego też powodu osobie, która nigdy nie miała do czynienia z prawem, trudno jest samodzielnie odpowiedzieć na pismo urzędowe bądź zinterpretować przepisy. Tymczasem ogólne porady, które często możemy znaleźć w sieci, niekoniecznie będą przydatne w naszej sytuacji. Co więcej, nigdy nie mamy pewności, że są one zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości z zakresu jakiejkolwiek dziedziny prawa, o wiele lepiej jest udać się do radcy prawnego, niż działać na własną rękę. Przykładowo, radca prawny może nam pomóc w sprawach dotyczących prawa spadkowego, rodzinnego, cywilnego, czy bankowego. Taki, między innymi, zakres usług oferuje radca prawny w Zielonej Górze. Dodatkowo z usług radcy prawnego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność bądź dopiero zastanawiają się, jak ją założyć. Pierwszym z nich radca pomoże prowadzić dokumentację prawniczą, dotyczącą na przykład zawieranych umów czy sporządzania opinii. Drugim zaś może pomóc przy samym założeniu działalności gospodarczej, wybraniu odpowiedniej formy prawnej oraz formy opodatkowania.

Jak wygląda współpraca?

Przedsiębiorcy zwykle decydują się na długofalową współpracę z radcą prawnym, bowiem może on im pomóc na każdym etapie prowadzenia firmy. Oczywiście, do radcy można również udać się incydentalnie, na przykład w celu zasięgnięcia opinii. Tymczasem osoby fizyczne zwykle zgłaszają się do prawnika w sytuacji, gdy potrzebują kompleksowej pomocy ze strony doświadczonego specjalisty. Bez względu na to, czy przedmiotem spotkania jest przygotowanie pisma urzędowego lub pozwu, bądź udzielenie porady, radca zawsze traktuje swojego klienta w sposób indywidualny, dokładnie pochylając się nad konkretną sprawą. Zakres współpracy również ustalany jest indywidualnie, w zależności od potrzeb i oczekiwań klienta. To samo dotyczy honorarium radcy, które zależy przede wszystkim od nakładu pracy, jaką należy włożyć w daną sprawę.

 

Polecamy:
Skuteczne zabezpieczania przeciwpożarowe