Zasiłek rodzinny Austria: pobierz swoje świadczenia

zasilek-rodzinny-austria

Podejmując legalną pracę za granicą często nie wiemy, jakie świadczenia nam przysługują. Państwa Unii Europejskiej oferują swoim pracownikom szereg ulg i zasiłków, których wysokość znacznie przekracza świadczenia dostępne w Polsce. Pracujesz w Austrii i wychowujesz dziecko? Dowiedz się, jak uzyskać zasiłek rodzinny Austria.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny w Austrii?

Zasiłek rodzinny w Austrii to świadczenie, które możesz uzyskać nawet wtedy, gdy twoje dziecko na stałe zamieszkuje w Polsce. Nie musi ono posiadać stałego zameldowania na terenie Austrii ani podejmować nauki w austriackiej szkole. Możliwość uzyskania zasiłku rodzinnego mają:

  • zameldowani obywatele Austrii,
  • obywatele Unii Europejskiej lub Szwajcarii, zameldowani w innym kraju, ale posiadający prawo do pobytu w Austrii, np. podejmujący legalną pracę,
  • uchodźcy, mający azyl w Austrii.

Aby uzyskać świadczenia rodzinne w Austrii, należy spełniać jedno z powyższych kryteriów. Wynika z nich, że Polacy, na stałe zameldowani w naszym kraju, a podejmujący legalną pracę u austriackiego pracodawcy mogą uzyskać zasiłek rodzinny. Warto jednak wiedzieć o kilku haczykach.

Ubiegając się o zasiłek rodzinny w Austrii, należy pamiętać, że przy rozpatrywaniu wniosku austriacki urząd bierze pod uwagę wysokość świadczeń, które możemy otrzymać w swoim kraju. Jeśli więc korzystamy z zasiłku rodzinnego w Polsce, nie dostaniemy pełnej kwoty tegoż świadczenia w Austrii, a jedynie wyrównanie, wynikające z różnicy pomiędzy wysokością wypłat w Polsce a w Austrii. Zanim więc złożymy niezbędne dokumenty, warto zaopatrzyć się w zaświadczenie z polskiego urzędu, mówiące o tym, że nie mamy prawa do pobierania świadczeń. Pamiętaj jednak, że nie jest to taki sam dokument jak ten, mówiący o niepobieraniu świadczeń. Możemy bowiem mieć prawo do zasiłku, a mimo to go nie pobierać. W takiej sytuacji również nie otrzymamy pełnego świadczenia z Austrii.

Zasiłek rodzinny Austria – ile pieniędzy dostanę?

Wysokość zasiłku rodzinnego w Austrii uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest owo zaświadczenie o nieposiadaniu prawa do pobierania świadczeń w Polsce. Jeśli posiadamy takowy dokument, możemy liczyć na pełną kwotę zasiłku rodzinnego w Austrii.

Innym kryterium, mającym wpływ na wysokość zasiłku jest liczba dzieci w gospodarstwie domowym oraz ich wiek. Rodziny wielodzietne w Austrii mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Zasiłek rodzinny można pobierać od dnia narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat lub do 25 roku życia, jeśli dziecko kontynuuje naukę. Ponadto możliwe jest pobieranie świadczeń na studenta, podejmującego pracę, o ile jego roczny dochód nie przekracza 10 000 euro.

Wysokość miesięcznego zasiłku rodzinnego w Austrii:

  • 111,80 euro – dziecko poniżej trzeciego roku życia,
  • 119,60 euro – dziecko poniżej dziesiątego roku życia,
  • 138,80 euro – dziecko poniżej lat dziewiętnastu,
  • 162,00 euro – dziecko w wieku 19+.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego w Austrii są bardzo powszechne. Już przy dwójce dzieci przysługuje nam dodatkowa kwota 12,60 euro co miesiąc, a zatem rodzice dwójki maluchów otrzymają 236,20 euro miesięcznie, o ile ich dzieci nie ukończyły jeszcze trzech lat. W przypadku starszych pociech kwota wzrośnie.

Rodziny z trojgiem dzieci mogą liczyć na dodatek w wysokości 47,80 euro, przy czwórce kwota ta wzrasta do 97,80 euro, a przy każdym kolejnym dziecku otrzymamy dodatkowe 50 euro.

Poza dodatkami dla rodzin wielodzietnych Austria przewiduje też wsparcie dla rodzin dzierci w wieku szkolnym. Każdy rodzic, pobierający zasiłek rodzinny może liczyć na dodatkowe 100 euro, wypłacane we wrześniu dla dziecka w przedziale wiekowym 6-15 lat. Aby uzyskać dodatki do zasiłków rodzinnych, nie trzeba składać dodatkowych wniosków. Wszystkie wymienione kwoty przyznawane są automatycznie.