Zarządzanie zasobami w firmie z wykorzystaniem uczących się programów komputerowych

business-finance

Przy wszelkiego rodzaju działalności jednym z kluczowych aspektów pomagających w zwiększaniu zysków jest optymalizacja wykorzystania zasobów. Jest to ważne zarówno dla sprzedawcy w sklepie osiedlowym, który musi zdecydować ile kupić towaru, jak i dla firmy przewozowej, która ustala liczbę oraz wielkość busów do zakupu i trasy dla tych busów (ze względu na liczbę potencjalnych pasażerów oraz zużycie paliwa). Dzięki optymalizacji jesteśmy w stanie wydać mniej i więcej zarobić. Ta optymalizacja obejmuje zarówno analizę finansową jak i analizę wykorzystania zasobów.

Analiza finansowa przy dokonywaniu inwestycji obejmuje analizę potrzeb i analizę środków, które mamy do przeznaczenia. Możemy spróbować dokonać takiej analizy samodzielnie lub zdecydować się na skorzystanie z usług specjalizujących się w tym firm, biur rachunkowych (np. credos.pl), które ocenią naszą sytuację finansową i przedstawią rekomendacje rozwojowe, jakie środki możemy przeznaczyć na inwestycje, aby utrzymać płynność finansową, etc..

Podobnie jest z analizą wykorzystania zasobów. Tu też możemy skorzystać z usług profesjonalistów lub spróbować dokonać analizy samodzielnie. Do samodzielnej analizy bardzo przydatne mogą być uczące się programy komputerowe, gdyż obliczenia wykorzystania zasobów oraz zapotrzebowania mogą być bardzo skomplikowane.

Przykładowo, jeżeli mamy firmę wynajmującą rowery, w której mamy 100 rowerów i 10 stacji bazowych dla tych rowerów, możemy rozdzielić nasze rowery po równo i na każdej stacji mieć 10 rowerów lub możemy przeanalizować gdzie w których godzinach i w których dniach zapotrzebowanie na rowery jest największe i tam właśnie umieścić rowery. Już przy 10 stacjach i 100 rowerach takie zadanie jest skomplikowane ze względu na zmienne czasowe (godziny szczytu, dni tygodnia, święta, etc.), a jeżeli chcemy mieć więcej stacji zadanie staje się naprawdę wymagające. W takiej sytuacji pomocne mogą być programy oparte na uczeniu maszynowym. Po tym jak dostarczymy takim programom konkretnych danych z wykorzystania naszych zasobów (np. gdzie zabrakło rowerów, gdzie były zawsze wolne rowery), one mogą nam podpowiedzieć jak zoptymalizować użycie zasobów, czyli gdzie i kiedy rozmieścić w przyszłości nasze zasoby (w tym przypadku: rowery) aby zwiększyć zyski naszego przedsiębiorstwa. Dzięki takiej analizie będziemy mogli ustalić gdzie najlepiej stworzyć nowe stacje z rowerami.

Po dokonaniu analizy finansowej oraz analizy wykorzystania zasobów, będziemy mogli z pełną świadomością zainwestować nasze środki w kolejne stacje w takich miejscach, które sprawią, że nasze zyski będą największe.

W tym przykładzie mowa jest o rowerach, ale podobne zadania stoją przed innymi przedsiębiorstwami, które mają ograniczone zasoby do rozdysponowania pomiędzy różne miejsca prowadzenia biznesu (do których sklepów jaki towar wysłać, którym osobom rozdającym ulotki dać tych ulotek najwięcej, gdzie ich rozstawić, aby przyniosło to największy efekt, etc.). Z pomocą prostych programów analizujących te dane możemy dużo zyskać w każdym tego typu biznesie.

Takie programy w dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi narzędzi typu: język Python, biblioteka Scikit-learn tego języka, czy tensorflow, są stosunkowo łatwe do stworzenia i późniejszej obsługi. Na rynku pojawia się też coraz więcej firm, które oferują usługi analizy z użyciem programów uczących się. Warto więc przemyśleć czy w naszym biznesie tego typu analizy będą przydatne i podjąć konkretne kroki usprawniające skuteczność zarządzania zasobami.