Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?

write-593333_1920

Współcześnie wiele osób stawia przede wszystkim na rozwój swojej kariery zawodowej. Poważnym krokiem w tym kierunku jest założenie własnej firmy. To świetny pomysł, kiedy chcemy sami być swoim szefem i mamy już dość pracowania na etacie u innych. Przedsiębiorca może zdecydować się na samodzielne prowadzenie firmy, wówczas świetnym rozwiązaniem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – zakładanie firmy krok po kroku

Kiedy decydujemy się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, musimy na początku złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można dokonać tego w formie elektronicznej lub tradycyjnie poprzez złożenie dokumentu w urzędzie gminy. Tego rodzaju działalności nie trzeba rejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przedsiębiorca nie musi także posiadać kapitału początkowego. Już w dniu złożenia lub podpisania wniosku można rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Aby firma została wpisana do CEIDG, należy podać: adres firmy, NIP, PESEL, adres e-mail, nr telefonu, kod działalności (5 znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności, rodzaj opodatkowania, rachunek bankowy oraz datę rozpoczęcia działalności.

Wybór formy opodatkowania

Zysk przedsiębiorcy, jaki osiągnie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest opodatkowany podatkiem PIT. W tej kwestii można wybierać między opodatkowaniem:

  • na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali 18% lub 32%,
  • opodatkowaniem liniowym o stałej skali 19%,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.

Księgowość

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą ma możliwość prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub prowadzenie ksiąg rachunkowych. Najpopularniejszą opcją jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ponieważ można zająć się tym samodzielnie lub zlecić firmie zewnętrznej. Outsourcing usług księgowych jest współcześnie coraz bardziej popularny. Taką usługę ma w swojej ofercie, m.in. Wirtualna Siedziba z Warszawy. Zewnętrzna księgowość to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Zlecone zadania wykonywane są na najwyższym poziomie, a przedsiębiorca może spokojnie zająć się wyłącznie rozwijaniem swojej działalności gospodarczej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – dodatkowe informacje

  • Jednoosobową działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Procedura polega tylko na złożeniu wniosku o zawieszenie, w celu wznowienia działalności również wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.
  • Przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada za wszystkie zobowiązania majątkiem

Działalność gospodarcza a wirtualne biuro

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej najczęściej adresem siedziby firmy jest miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Ciekawym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej osób stało się także wirtualne biuro. Wirtualne biuro to adres, pod którym rejestruje się konkretną działalność gospodarczą, ale nie trzeba fizycznie przebywać w danym miejscu. Przedsiębiorcy mogą wybrać dla swojej firmy prestiżowy adres, np. w Warszawie. Więcej informacji na temat wirtualnego biura znajdziemy na stronie wirtualna-siedziba.pl.