Wynajem odzieży ochronnej – pomysł na biznes

mss-slide-2

Otwierając swoją firmę, musimy ponieść wiele wydatków już na samym starcie. Zakup lub wynajęcie lokalu, opłacenie szkoleń pracowniczych, wyposażenie firmy w niezbędne sprzęty – to wszystko wyniesie nas co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nic dziwnego, że w dalszej kolejności należy zacisnąć pasa, aby nasz biznes mógł właściwie prosperować. Możemy znacząco zaoszczędzić na odzieży ochronnej dla pracowników, korzystając z nowoczesnych ofert usługowych.

Na czym polega wynajmowanie odzieży ochronnej?

Do tej pory pracodawcy jednorazowo zakupywali kilka zestawów ciuchów roboczych lub ubrań ochronnych. Kontrolerzy BHP skrupulatnie sprawdzają ich stan i jakość, dlatego ważne jest to, aby odzież była dopasowana do specyfiki pracy całego zespołu.

Ubrania pracownicze ulegają licznym zabrudzeniom, zanieczyszczeniom, przetarciom. Zachowanie ich czystości wymaga częstego odświeżania, co stanowi duży wydatek dla osoby nadzorującej. A gdyby tak w ogóle nie kupować odzieży ochronnej? Pomysł wydaje się co najmniej dziwny, lecz w tym szaleństwie tkwi pewna metoda. W ostatnim czasie na popularności zyskały firmy specjalizujące się w wynajmowaniu ciuchów dla pracowników.

Biznes ten polega na zaopatrywaniu zakładów pracy w ubrania robocze i ochronne. Są one wynajmowane, tzn. nadal stanowią własność usługodawcy, jednak na co dzień korzystają z nich pracownicy firmy korzystającej z tego nowoczesnego rozwiązania. Strony zawierają ze sobą umowę na określony czas, wraz z możliwością jej przedłużenia.

Jakie korzyści niesie ze sobą ten rodzaj usługi?

Właściciele firm na pewno zainteresują się przystępnym cennikiem. Przykładowo, już za 15 zł miesięcznie mogą oni wyposażyć swojego pracownika w 3 komplety ubrań, wraz z usługą profesjonalnego prania jeden raz w tygodniu. Istnieją droższe, bardziej zaawansowane warianty dla grup zawodowych, których praca wymaga codziennej zmiany odzienia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak już zostało to wspomniane, przełożonym automatycznie odchodzi obowiązek czyszczenia ciuchów i zawożenia ich do pralni. Wynajmujący odzież ochronną sami się tym zajmują, dowożąc ją do swoich klientów pod wskazany adres. W skali całego miesiąca może być to nawet kilkusetzłotowa oszczędność. Ważny jest też aspekt comiesięcznego opłacania usługi, która nie jest tak dużym obciążeniem finansowym, jak jednorazowy zakup ciuchów dla całego zespołu.

Wypożyczane ubrania spełniają wszystkie normy BHP oraz przepisy HACCP. Są dopasowywane rozmiarowo do wzrostu i wymiarów pracowników, a przede wszystkim branży, w jakiej się specjalizują. Dodatkowo mogą być oznakowane imieniem i nazwiskiem konkretnej osoby.

Normalne jest to, że nawet najbardziej zadbana odzież z czasem się zużywa. W takiej sytuacji serwis wynajmujący natychmiast wymienia zestaw ubrań na zupełnie nowy.

Czy taki biznes jest opłacalny?

Nie wszystkie pomysły wędrujące z Zachodu przyjmują się w naszym kraju. System wynajmu odzieży ochronnej okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Na początek otwarto kilka takich punktów w największych miastach Polski. Kiedy okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, kolejne analogiczne serwisy zaczęły powstawać w innych miejscowościach.

Dowodem na profesjonalne i sprawne działanie serwisów wynajmujących ubrania pracownicze jest zdecydowana przewaga klientów przedłużających umowy. Potwierdzają to również pozytywne komentarze i opinie internautów.

Jeżeli myślimy o tym biznesie na poważnie, na początek powinniśmy przyjrzeć się lokalnemu rynkowi pracy pod względem popularności branż. Nasz budżet nie udźwignie jednoczesnego zakupienia odzieży dla wszystkich pracowników korzystających z odzieży ochronnej i roboczej, dlatego możemy zacząć od 10 różnych zestawów, oferując je wybranym firmom. Oczywiście musimy zaopatrzyć się w profesjonalne pralki, suszarki, certyfikowane środki czyszczące, a także samochód firmowy, którym będziemy dostarczać i odbierać ubrania. Pozostałe wydatki powinny zostać przeznaczone na działania promocyjne. Na samym starcie warto zastanowić się nad ciekawą ofertą promocyjną. Jest to najbardziej skuteczny wabik na przyciągnięcie klientów.

Ciężko ustalić okres, po jakim inwestycja zacznie się zwracać. Przez comiesięczne opłacanie wynajmu odzieży, przypominające system ratalny, zwiększają się nasze wpływy. W trakcie prowadzenia działalności również należy dokonywać bieżących wydatków, m.in. na uzupełnienie środków piorących czy poszerzenie asortymentu o kolejne ciuchy ochronne i robocze. Wszystko zależy od naszego podejścia do klienta oraz liczbą podpisanych umów.

Zobacz również w jaki sposób przyda Ci się odzież ochronna w Twojej firmie.