Własny biznes: catering dla biznesu

2024505

Nie masz pracy? A może chcesz jeszcze zarobić dodatkowe pieniądze, bo Twoja pensja Ci nie wystarcza? Odpowiedź jest prosta: załóż własną działalność. Pomysłów na taką działalność jest wiele, ale nie wszystkie z nich są intratne i nie wszystkie też stanowią klucz do sukcesu.

Zważywszy na obecny styl życia wielu Polaków w dużych aglomeracjach miejskich, który dotyczy ich odżywiania się, dużym powodzeniem cieszą się firmy cateringowe. Jak zatem stworzyć taki własny biznes? W niniejszym artykule przedstawię Wam kilka porad, które mogą się przydać, jeśli planujecie pójść ze swoją działalnością właśnie w tym kierunku.

Sprawdź loklany rynek

Zanim uruchomisz biznes, powinieneś lub powinnaś, sprawdzić rynek i przekonać się jakich będziesz mieć potencjalnych odbiorców. Ponadto bardzo istotną kwestią jest tutaj sprawdzenie tego, co oferują Twoi konkurenci: ich produkty, komu je oferują i oczywiście za ile. Ważna jest także promocja naszego biznesu w formie wizualnej oraz indywidualne rozmowy z firmami, które mogą stać się naszymi klientami. Musisz wiedzieć, iż na chwilę obecną z takich usług, jakim jest catering, korzystają szkoły, korporacje, prywatne instytucje, organizatorzy  różnych szkoleń i konferencji oraz inni. Przy uruchamianiu takiej działalności, należy też pamiętać o ludziach, którzy mają w stosunku do naszego menu konkretne wymagania np.: diabetycy, wegetarianie, osoby odchudzające się, alergicy, sportowcy, kobiety w ciąży, studenci itd. Warto zatem pomyśleć nad  sporządzeniem odpowiedniego menu na różne okazje i dla różnych grup osób.

Poszukiwania odpowiedniego lokalu

gorąca czekolada do piciaKolejnym krokiem, jeżeli już masz pewność, że chcesz uruchomić taki biznes, jest znalezienie odpowiedniego lokalu, który oczywiście będzie odpowiadał wszelkim normom wyznaczonym przez Sanepid. Ważnym jest też fakt, aby wybrać odpowiedni samochód, którym będziesz przewozić zamawiane posiłki. Taki samochód musi również być zaakceptowany przez Sanepid.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o założeniu własnej firmy cateringowej, musisz sporządzić sobie biznesplan, w którym ujmiesz wszelkie koszty, związane z prowadzeniem działalności, przewidywane dochody oraz całą strategię swojej firmy i plan marketingowy. Z takim dokumentem możesz ubiegać się o środki na rozpoczęcie biznesu (Urząd Pracy, fundusze unijne itd.).

Kwestie formalne

Na koniec pozostają kwestie formalne związane z założeniem działalności: wpis do CEIDG we właściwym Urzędzie Miasta (otrzymasz dzięki temu numer NIP, PKD i REGON), zgłoszenie do ZUS (w zgłoszeniu tym określisz, jakie będziesz płacić składki w związku z prowadzeniem działalności), zgłoszenie do Urzędu Skarbowego i oczywiście do Sanepidu.

Pozostało Ci jeszcze poszukanie odpowiednich pracowników, którzy pomogą Ci w prowadzeniu działalności (kucharze, dietetyk, księgowa, kierowca, obsługa). Pamiętaj o tym, że wszyscy pracownicy, którzy będą mieli do czynienia z przygotowywaniem posiłków, muszą posiadać ważne Książeczki zdrowia.

Jeżeli spełnisz powyższe warunki, możesz śmiało ogłosić się właścicielem firmy. Wtedy też możesz ruszyć z promowaniem swojej działalności na rynku potencjalnych odbiorców (ulotki, ogłoszenia w Internecie, w prasie, założenie własnej strony internetowej itd.).

Prowadzenie własnej działalności jest wielkim wyzwaniem, ale jeżeli masz na to dobry pomysł, trochę smykałki do prowadzenia interesów, znasz rynek i jego potrzeby oraz dysponujesz kapitałem na start, możesz z powodzeniem zaczynać prowadzenie swojego biznesu.

Artykuł przygotowano z firmą naczyniajednorazowe.pl, dostarczającą naczynia jednorazowe również dla firm cateringowych. Pełna oferta na stronie https://naczyniajednorazowe.pl/24-opakowania-styropianowe-na-wynos