Twój pracodawca sprzedaje firmę? Musi Cię o tym poinformować

signcontract

Rynek pracy w ostatnich latach charakteryzuje się wielką różnorodnością. Niezależnie od branży można powiedzieć, że rynek pracy stał się bardziej elastyczny, dzięki czemu pracę mogą znaleźć studenci, osoby niepełnosprawne czy pracownicy, szukający czegoś na część etatu. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostają umiejętności, jakimi może pochwalić się pracownik, bo oprócz kwalifikacji kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym pełnią umiejętności oraz znajomość języków obcych- język angielski jest już obecnie normą.

Niestety na rynku pracy nadal słyszy się o sytuacjach, które nie powinny mieć miejsca. Chodzi nie tylko o incydenty, które stoją w sprzeczności z prawem pracy, ale również takie, które nie są dobrze odbierane w relacjach na linii pracownik- pracodawca. Dziś skupimy się na sytuacji, jaką jest zmiana właściciela przedsiębiorstwa i obowiązki, jakie ciążą na przedsiębiorcy z okazji tej zmiany.

Co ze zmianą?

Sprzedaż firmy- jest to najczęstszy powód, dla którego zmienia się właściciel przedsiębiorstwa. Mało który przedsiębiorca zdaje sobie jednak sprawę, że taka zmiana generuje szereg obowiązków nie tylko względem nowego właściciela firmy, ale również względem swoich pracowników. Jak mówi kodeks pracy, przedsiębiorca, który jest pewien, że zmieni się właściciel jego firmy ma obowiązek poinformować o tym fakcie swoich pracowników najpóźniej 30 dni przed planowaną zmianą. Najlepszą formą takiej informacji jest forma pisemna, gdyż wówczas mamy największą pewność, że trafiła ona do wszystkich zainteresowanych.

Cała sytuacja jest konkretnie rozpisana w kodeksie pracy

Taka informacja ma za zadanie ochronę pracowników. Przede wszystkim wszyscy pracujący w firmie mają prawo wiedzieć o nadchodzących zmianach, chociażby dlatego, że mogą one zwiastować zmiany we współpracy z przedsiębiorstwem. Często bowiem zdarza się, że nowi właściciele firmy zmieniają zasady zatrudnienia pracowników zatrudnionych w zakupionym przedsiębiorstwie.

Jak regulować wszelkie zmiany

W każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od rodzaju, wielkości czy profilu działalności zdarzają się różne zmiany- personalne, administracyjne czy zmieniające profil działalności. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie wiesz, jak powinieneś kierować zmianami, aby jak najmniej odbiły się na samej firmie i pracownikach, zajrzyj do kodeksu pracy i upewnij się, jakie kroki powinieneś podjąć. Jeśli jesteś pracownikiem i czujesz, że czekają Cię zmiany w systemie pracy, to również sprawdź swoje prawa w kodeksie pracy.

Okazuje się bowiem, że o wielu przypadkach zmian pracownik ma prawo wiedzieć

Jeśli któraś ze stron stosunku pracy ma wątpliwości związane z przebiegiem zmian zawodowych w przedsiębiorstwie, ma prawo oprzeć się o prawo pracy, które reguluje postępowanie w takich sytuacjach. Dzięki temu każda ze stron pozbędzie się niewygodnych sytuacji, a sama współpraca będzie znacznie łatwiejsza. Na szczęście w wielu podobnych przypadkach prawo staje po stronie pracownika.

Interesuje Cię tematyka kupna lub sprzedaży spółek? Odwiedź stronę www.spolki-excelio.pl