System RCP – możliwości

retro clock face at 7 o'clock morning layer with metro city and business stock with blue  color tone, morning business working concept.

Elektroniczne systemy czasu pracy od kilku lat stosuje coraz więcej firm. To sposób na oszczędności i uniknięcie błędów związanych z prowadzeniem ewidencji czasu pracy, a także nowoczesna metoda weryfikacji produktywności pracowników. Jakie korzyści i możliwości daje elektroniczny system rejestracji czasu pracy?

Podstawowym zadaniem elektronicznej rejestracji czasu pracy jest ułatwienie prowadzenia ewidencji godzin pracy pracowników. Zamiast podpisu na liście obecności, pracownik odbija kartę elektroniczną przy wejściu i wyjściu z pracy. Rozwiązanie to stosowane może być w zarówno w małej firmie, gdzie wystarczy jeden czytnik przy drzwiach wejściowych, jak i w dużym przedsiębiorstwie z kilkoma wejściami czy nawet kilkoma odrębnymi siedzibami. System RCP to jednak nie tylko zwykła rejestracja czasu pracy – to znacznie większe możliwości:

Planowanie i rejestracja urlopów, zwolnień, wyjść z pracy

Poza rejestrowaniem godzin pracy, oprogramowanie RCP umożliwia rejestrację i monitorowanie wszelkich zdarzeń związanych z czasem pracy pracownika – w tym np. urlopów. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za kadry lub tzw. „twardy HR” ma w każdej chwili dostęp do informacji, a prowadzenie spraw kadrowych zajmuje jej mniej czasu.

Ścisła i precyzyjna kontrola nadgodzin i spóźnień (kontrola efektywności pracy)

Przy braku monitoringu, nikt nie zwraca uwagi na pojedyncze spóźnienia pracownika. Przy zastosowaniu systemu RCP nie trzeba nawet o tym pamiętać – system monitoruje to sam. Dzięki temu bez problemu można też wdrożyć elastyczny system pracy, którego obecnie oczekuje bardzo wielu pracowników.

Weryfikacja tożsamości pracownika w RCP i zwiększenie bezpieczeństwa

Zdarza się, że pracownicy próbują obejść system – np. pożyczają sobie kartę bądź proszą kolegę by się za nich „odbił”. Przy kartach papierowych, takie oszustwo jest bardzo proste. Przy niezabezpieczonych bramkach elektronicznych również możliwe, choć w przypadku RCP połączonego z KD i kołowrotem już znacznie trudniejsze. Aby zmniejszyć ryzyko takich problemów, niektóre systemy rejestracji czasu pracy (m.in. Time Expert 2.0. z modułem fotorejestracji) wyposażone są w dodatkowe opcje umożliwiające weryfikację wizualną tożsamości pracownika. Taka weryfikacja działać może na dwa sposoby:

  • Wykonanie zdjęcia pracownika odbijającego kartę w czytniku (np. za pomocą kamery CCTV), które to zdjęcie jest zapisywane w systemie, co umożliwia również późniejszą weryfikację tego, czy faktycznie to właściciel karty wszedł bądź wyszedł z budynku,
  • Osobistą weryfikację tożsamości przez ochronę bądź portiera, kiedy to przy odbiciu karty przez pracownika, na ekranie monitora pracownika portierni pojawia się zdjęcie właściciela karty. Dzięki temu, analiza porównawcza (czyli w praktyce szybki rzut okiem na pracownika) wystarczą by potwierdzić tożsamość posiadacza karty.

Opisane możliwości systemu RCP to tylko część usprawnień, jakie zyskuje firma po wdrożeniu systemu. Wiele zależy również od tego, czy system rejestracji czasu pracy połączony jest z systemem kontroli dostępu oraz jakie dodatkowe moduły zostaną do systemu wprowadzone.

Więcej informacji związanych z rejestracją czasu pracy znajduje się pod adresem: generix.pl