Straciłeś pracę? Co z Twoim ubezpieczeniem?

Temporary-Staffing-Insurance-Solutions-for-Workplace-Bullying

Podejmując pracę zarobkową automatycznie zyskujemy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, wynikających z regulowania składek na NFZ. Jest to jedno z podstawowych praw pracownika, które zyskuje on w wyniku podjęcia pracy. Oprócz tego coraz więcej firm decyduje się na opłacanie swoim pracownikom dodatkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie. Taka forma ubezpieczenia jest nieobowiązkowa, dodatkowa i w zależności od przedsiębiorstwa w całości lub częściowo finansowana przez miejsce pracy.

Takie ubezpieczenie na życie, w zależności od wykupionego pakietu chroni pracowników przed negatywnymi skutkami nieplanowanych wydarzeń, które źle wpłynęły na zdrowie czy życie pracownika. Jak jednak się leczyć i dbać o zdrowie, kiedy pracownik przestaje być pracownikiem i ustaje stosunek pracy?

Co z ubezpieczeniem?

W przypadku osoby która straciła pracę, ubezpieczenie zdrowotne funkcjonuje jeszcze przez 30 dni od daty jej zakończenia. Taki sam czas obowiązuje przedsiębiorców zamykających swoją firmę. Po 30 dniach od zakończenia pracy osoba będąca nadal bezrobotna powinna znaleźć rozwiązanie, które umożliwi jej korzystanie z opieki zdrowotnej. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem będzie znalezienie pracy, jednak jeśli jest to z jakiś względów niemożliwe, należy skorzystać z innych możliwych rozwiązań. Pierwszym z nich jest rejestracja w Urzędzie Pracy. Korzystanie z takiej formy szukania pracy jednocześnie gwarantuje możliwość korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Takie samo prawo posiadają uczestnicy szkoleń ze środków unijnych, jeśli oczywiście nie mają możliwości korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w inny sposób. Nieco innym rozwiązaniem, które jest dobrym pomysłem na doraźne wyjście z sytuacji jest skorzystanie z ubezpieczenia współmałżonka, jeśli mamy taką możliwość. Ostatnim z rozwiązań jest dobrowolne, samodzielne opłacanie składek w wyniku samodzielnego podpisania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak to zrobić?

Aby samodzielnie ubezpieczyć się w NFZ, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie podpisać umowę z odpowiednim dla nas oddziałem. Placówka wylicza miesięczną wysokość składek na podstawie naszego oświadczenia o dochodach przyjmując za najniższy próg kwotę ok.3700 złotych, w wyniku czego najniższa składka będzie nieco przekraczała 300 złotych miesięcznie.

Jakie są inne rozwiązania?

Można pokusić się o znalezienie ubezpieczenia w prywatnej sieci przychodni. W niektórych przypadkach jest również możliwość skorzystania z ubezpieczenia na życie, które za niewielką dopłatą daje możliwość także dbania o własne zdrowie. Szukając odpowiedniego wariantu ubezpieczeniowego dla siebie wystarczy wyszukać ubezpieczenie na życie kalkulator, a wyszukiwarka znajdzie i dokładnie wyliczy oferty firm ubezpieczeniowych odpowiadające naszym oczekiwaniom. Dobra wiadomość jest taka, że coraz większa ilość firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw swoim klientom, posiadając różnorodną ofertę ubezpieczeń z różnymi wariantami.