Reklama w czasopiśmie – jakie formy masz do wyboru?

zrzut-ekranu-2015-10-19-o-12-41-10-510x735
Mimo ogromnego wpływu Internetu na marketing, reklama w czasopiśmie wciąż cieszy się sporą popularnością. Zdecydowałeś się na taki rodzaj reklamy swojej marki? Znakomicie! Podpowiadamy, z jakimi rodzajami tej reklamy zetkniesz się podczas współpracy z wybranym tytułem.

Artykuł sponsorowany/advertorial

To zdecydowanie najczęściej stosowana forma reklamy w czasopiśmie. Artykuł sponsorowany wprost przedstawia korzyści płynące ze współpracy z daną marką i zachęca do skorzystania z jej usług lub zakupu oferowanych przez nią produktów. Jest także specjalnie oznaczony, np. napisem „artykuł sponsorowany” w nagłówku tekstu. Z racji tego, że przez wiele osób taka reklama wydawała się zbyt nachalna, dziennikarze poświęcają jej coraz mniej stron (maksymalnie jedna) lub w ogóle rezygnują z pisania takich treści na rzecz reklamy natywnej.

Reklama natywna

W przeciwieństwie do artykułu sponsorowanego nie ukazuje wprost oblicza reklamodawcy. Reklama natywna ma to do siebie, że jej „nie ma” – w ogóle nie wygląda jak tekst sponsorowany, nie jest w żaden sposób oznaczona, a swoją treścią merytoryczną pasuje do reszty tematyki czasopisma. Artykuł w formie reklamy natywnej może mieć jakiekolwiek nawiązanie do promowanej marki (np. nazwy firmy na samym końcu plus adresu strony www), jednak to tyle – tekst nie „kręci się” wokół niej.

Wywiad

Wywiad to doskonała forma na reklamę, zwłaszcza w przypadku marki osobistej, ale nie tylko. Choć taki wywiad jest treścią sponsorowaną, więc reklamodawca ma wpływ np. na pytania (a potem na autoryzację odpowiedzi), to efekt końcowy nie razi czytelnika. Poruszane są w nim także ogólne kwestie dotyczące branży, którą zajmuje się „przepytywana” osoba – czyli jeśli dziennikarz rozmawia np. z coachem, to rozmowa dotyczy coachingu w ogóle, a nie tylko tego konkretnego człowieka lub jego firmy. Dlatego wywiad – nawet sponsorowany – jest często inspirującym, informującym lub edukacyjnym tekstem lubianym przez czytelników.

Zajawka

Zajawka w żargonie dziennikarskim to bardzo krótki tekst będący zbiorem większego artykułu, tematu. Zajawka ma około 500 znaków i może być np. informacją lub wypowiedzią. Świetna dla firm chcących dopiero zobaczyć, jak wygląda reklama w czasopiśmie.

Polecamy:
Gadżety reklamowe dla firmy – dlaczego warto o nich pomyśleć?