Prowadzenie księgowości w firmie

Woman in home office with computer and paperwork smiling

Każda zarejestrowana działalność, niezależnie od swego rodzaju i specyfiki, wiąże się z szeregiem formalności, które leżą po stronie jej właściciela. Jedną z nich jest księgowość. Istnieje kilka sposobów na jej skuteczne prowadzenie.

Korzystanie z usług biura księgowego

Jest to najchętniej wybierana opcja przez polskie firmy. Księgowość kojarzy nam się ze żmudnym, czasochłonnym i skomplikowanym procesem, dlatego wolimy powierzyć ją profesjonalistom i mieć przysłowiowy święty spokój.

Najważniejszym kryterium, którym kierujemy się przy wyborze zewnętrznego biura księgowego jest oczywiście cena za miesięczne wykonywanie takiej usługi. Nie należy jednak podejmować decyzji na podstawie chęci poniesienia jak najmniejszych kosztów. Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, powinniśmy sprawdzić opinie w Internecie lub zasięgnąć rady wśród osób z branży, najlepiej doświadczonych przedsiębiorców. Lepiej dopłacić jakąś kwotę i mieć pewność, że księgowość będzie prowadzona we właściwy sposób niż powierzyć tak ważną kwestię firmie o wątpliwej renomie.

Zaletą tej metody jest również spora oszczędność czasu. Zlecając prowadzenie księgowości komuś spoza obszaru naszego biznesu jednocześnie zyskujemy dodatkowe godziny, które możemy przeznaczyć na poświęcenie się obowiązkom ściśle związanymi z naszym zawodem.

Średnia kwota prowadzenia księgowości przez biuro z zewnątrz wynosi kilkaset złotych miesięcznie. Poza wykonywaniem standardowych procedur musimy mieć pewność, że nasi księgowi osobiście dostarczą wszystkie niezbędne dokumenty do odpowiednich urzędów oraz będą posiadali wiedzę wystarczającą do udzielenia nam wszelkich informacji.

Na szczególną uwagę zasługują internetowe biura księgowe. Cenniki ich usług często prezentują się o wiele lepiej niż w przypadku standardowych firm. Naszym jedynym zadaniem jest kompletowanie wszystkich dokumentów oraz ich comiesięczne wysyłanie drogą pocztową do biura online.

Stworzenie działu księgowego w swojej firmie

Ze wszystkich wymienionych sposobów ten jest zdecydowanie najdroższy. Na ten luksus mogą sobie pozwolić firmy o ustabilizowanej pozycji rynkowej, które wypracowują duże, a przede wszystkim stałe zyski w skali miesiąca.

Najistotniejszym walorem jest bieżący dostęp do wszystkich materiałów i dokumentów. Nawet na sekundę nie tracimy kontroli nad sprawami finansowymi naszej działalności. Od specjalnie zatrudnionych księgowych oczekujemy również śledzenia wszelkich nowinek w zakresie wykonywanego fachu, regularnego przedstawiania różnych sprawozdań, analiz itp. oraz idealnej znajomości bieżącej sytuacji firmy.

Trudna sytuacja rynkowa oraz rosnąca konkurencja powodują, że duża część przedsiębiorstw w pewnym momencie zaczyna gwałtownie poszukiwać oszczędności. Odbija się to właśnie na likwidacji wcześniej utworzonych działów księgowości. Jest to metoda, która z każdym rokiem traci na swojej popularności.

Samodzielne prowadzenie księgowości

W tym przypadku możemy korzystać z licznych dobrodziejstw Internetu. Są w nim dostępne specjalnie stworzone programy księgowe do rozliczania oraz poradniki, które pomogą nam nauczyć się tego krok po kroku.

Jest to rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim młodzi, debiutujący przedsiębiorcy. Ich początkowy budżet często nie pozwala na skorzystanie z usług biura księgowego, nie mówiąc już o założeniu specjalnego działu w strukturach firmy. Sugerują się oni tym, że jest to opcja o wiele korzystniejsza finansowo. Należy jednak pamiętać, że błądzenie jest rzeczą ludzką. Jeśli pomylimy się w jakimkolwiek zapisie czy obliczeniu, urzędnik błyskawicznie to wychwyci, a my będziemy zobligowani do poniesienia kary pieniężnej, niejednokrotnie wyższej od sumy kosztów prowadzenia księgowości przez zewnętrzne biuro z kilku miesięcy.

Prowadzenie księgowości na własną rękę zajmuje bardzo dużo czasu. Poświęcamy go już na samo zdobywanie wiedzy na temat rozliczania się z urzędami. Jeśli uznamy, że nasza nauka przyniosła oczekiwane rezultaty i jesteśmy już gotowi podjąć się tego zadania, musimy liczyć się z tym, że każdego dnia część naszych innych obowiązków będzie musiała zostać odsunięta na bok, aby wywiązywać się z obowiązków z zakresu księgowości.