Pomysł na Twój udany StartUp

Start-up jest firmą, która została powołana w celu poszukiwania nowych rozwiązań biznesowych i tworzenia nowych modeli. Najłatwiej jest tego dokonywać w innowacyjnych tematach, stąd takie zainteresowanie nowinkami rynkowymi i nietypowymi pomysłami. Choć wymyślić dobry start-up nie jest łatwo, to w krótkim czasie może on przynieść niesamowite zyski i wielką popularność na całym świecie.

Cechy charakterystyczne

Start-up’y mają pewne cechy charakterystyczne. Bardzo często przedsiębiorstwa same nie wiedzą na początku, w jaką niszę będą chciały się wbić. Mając do dyspozycji bardzo niewielki kapitał początkowy, chcą odnieść sukces. Niestety, ryzyko takiego przedsięwzięcia jest bardzo duże, jednak ewentualne zyski z dobrze opracowanego pomysłu są niewymiernie wielkie w porównaniu. Najważniejsza jest innowacyjność, choć przecieranie szlaków w nowych gałęziach rynku jest bardzo trudne. Często nie można określić, czy pomysł zdobędzie zwolenników czy nie. Zdarza się, że najprostsze start-up, którym wszyscy przewidywali porażkę, odnoszą sukces i odwrotnie.

Pomoc i finansowanie

Na rynku działa wiele organizacji, które mają za zadanie pomóc wybić się najlepszym start-up’om. Służą pomocą głównie merytoryczną dotyczącą prowadzenia samej działalności, ale również metodyką pozyskania klientów czy promocją własnej technologii. Często bez takiego wsparcia, wybicie się na rynku byłoby niemożliwe. Z finansowaniem bywa gorzej, bo mało kto chce wspierać biznes o tak wysokim ryzyku. Najprościej jest znaleźć indywidualnego inwestora, którego trzeba przekonać do swojego pomysłu. Czasem kredytów udzielają również banki, niezbędny jest jednak bardzo dobry biznesplan i umiejętność jego obrony. Na szczęście dla tego typu działalności, początkowe koszty nie są wysokie. W wielu przypadkach jedynymi pracownikami są sami właściciele, którzy korzystają ze sprzętu domowego, którym najczęściej są własne komputery. Stąd najczęściej pojęcie start-up kojarzy się z branżą informatyczną. Również tam można znaleźć najwięcej niszowych miejsc. Technologia IT rozwija się dopiero od jakiś 40 lat, nic więc dziwnego, że nie wymyślono jeszcze wszystkiego.

Chcesz bezpiecznie rozwijać swój start-up? Pamiętaj o tym, jak ważna jest weryfikacja kontrahenta. Upewnij się, zanim podpiszesz współpracę z niewypłacalną firmą.

Konkursy

Rozpoczynający swoją karierę ze start-up’ami, mogą zainteresować się różnymi konkursami, które są organizowane dla młodych przedsiębiorców. To idealne miejsce, by móc się zaprezentować, znaleźć inwestora czy wybić się z grona innych. Dzięki uczestnictwu, można również dowiedzieć się, gdzie popełnia się błędy i co należy poprawić, by osiągnąć wymarzony sukces. Najbardziej popularnym jest Start-up Fest, coroczne organizowany przez Agorę. Startuje w nim każdorazowo kilkadziesiąt projektów, co doskonale pokazuje, jaka jest popularność tego rodzaju biznesów. Poszukując pomysłu dla siebie, warto skupić się na tym, co jest najprostsze i najłatwiejsze do zrealizowania. Bardzo często, z tego właśnie powodu, pewien rodzaj usług jest nieoferowany przez nikogo. A w ten właśnie sposób powstała pierwsza internetowa wypożyczalnia książek, portal do obsługi biur turystycznych, czy znany wszystkim Dropbox, miejsce do przechowywania swoich komputerowych plików.

Pomysł na start-up

Warto zastanowić się, co chcielibyśmy osiągnąć i w jaki sposób usprawnić świat. Jaką wiedzę posiadamy, którą możemy się podzielić? Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie nowych technologii. Może wystarczy wiedza o dzieciach, składaniu modeli albo szydełkowaniu? Pomysłów jest cała masa, a odrzucanie ich, gdyż w pierwszej chwili wydają się banalne, jest głupotą. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kto może być odbiorcą i klientem w naszym biznesie. Samemu bardzo ciężko to zrobić, dlatego niezastąpieni są przyjaciele i rodzina. Zebranie takiego wywiadu może wskazać nam interesującą niszę. Zawsze jednak wiąże się to z ryzykiem, dlatego sugeruje się, by w celach realizacji start-up’u otwierać nie jednoosobowe działalności gospodarcze, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Koszt jest obecnie bardzo niski, a w razie problemów finansowych i koniecznością ogłoszenia upadku firmy, nie odpowiadamy prywatnym majątkiem. Taka forma przydaje się również w przypadku odniesienia sukcesu – łatwiej jest sprzedać spółkę czy wejść na giełdę.