Podstawowe błędy popełniane przy szukaniu pracy

EN_287

Poszukiwanie zatrudnienia dla wielu osób bywa drogą przez mękę, w czasie której przeżywamy momenty zwątpienia i przestajemy wierzyć we własne możliwości. Tymczasem bardzo często to właśnie my popełniamy błędy, których przy odrobinie wysiłku można uniknąć.

Wiele osób szuka pracy jedynie poprzez jeden kanał – niektórzy decydują się na zaufanie urzędowi pracy, inni wolą poszukiwanie pracy poprzez znajomości i osoby, które polecą je w przyszłych firmach. Nic więc dziwnego, że takie działania bardzo często bywają nieskuteczne. Warto szukać zatrudnienia na wiele możliwych sposobów, nie zapominając o możliwościach, jakie daje internet. Na https://szukampracy.pl/ogloszenie/ oraz na wielu innych portalach z ogłoszeniami o pracę można znaleźć sporo anonsów z różnych branż i praktycznie ze wszystkich regionów. Jeśli będziemy śledzić takie ogłoszenia na bieżąco, na pewno szybko znajdziemy takie, które będzie idealnie odpowiadało naszym oczekiwaniom czy potrzebom.

Nie ograniczaj się do jednego miejsca

Dużym błędem, jakie popełnia sporo osób, jest wysłanie dokumentów aplikacyjnych w jedno miejsce i czekanie na odpowiedź, zamiast słanie CV i listu motywacyjnego wszędzie tam, gdzie ogłoszenie spełnia oczekiwania i pasuje do kwalifikacji, doświadczenia czy umiejętności. Pamiętajmy, że często na jedno miejsce dokumenty składa kilkudziesięciu lub nawet więcej kandydatów. Nawet, jeśli wydaje się nam, że jesteśmy idealni na dane stanowisko, może się okazać, że takich idealnych kandydatów jest więcej. Im więcej będzie ogłoszeń o pracę, na które odpowiemy, tym większe szanse, że potencjalny pracodawca odezwie się i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Bądź otwarty na nowe możliwości

Kolejnym błędem przy poszukiwaniu pracy jest pewnego rodzaju zamknięcie się wyłącznie na posiadane kwalifikacje i umiejętności, natomiast negowanie wszelkich ogłoszeń, które nie pasują do naszego profilu zawodowego. Tymczasem w wielu branżach pracodawcy poszukują osób po prostu chętnych do pracy, które nie boją się nowych wyzwań i są gotowe kształcić się i zdobywać doświadczenie w nowym zawodzie. Warto i na takie ogłoszenia odpowiadać, gdyż może się okazać, że będzie to początek całkiem udanej nowej drogi zawodowej.

Zatrudnienia warto szukać aktywnie

Wiele osób szuka pracy mało aktywnie, jedynie poprzez wysyłanie CV w kolejne miejsca. Tymczasem czasem warto włożyć w to nieco więcej wysiłku. Jeśli firma ma siedzibę w naszym mieście, dobrze jest zanieść dokumenty aplikacyjne osobiście – często jest to bardzo mile widziane, a taki kandydat nie jest jednym z wielu nieznanych, a staje się zauważalny z imienia i nazwiska. Warto też roznosić swoje CV w miejsca, w których nikt póki co nie szuka pracownika. Ale jeśli zaczną szukać, CV, które będzie już na miejscu, z pewnością zostanie wzięte pod uwagę w pierwszej kolejności. Podczas szukania pracy trzeba również pamiętać, by nie zniechęcać się podczas nieudanych rozmów o pracę. Rzadko kiedy zdarza się, że pierwsza rozmowa będzie już tą ostatnią, kończącą się zatrudnieniem. Czasem trzeba pójść na kilka czy kilkanaście rozmów, zanim znajdziemy pracę, która będzie dla nas idealna.