Pakiety medyczne w firmach – co warto wziąć pod uwagę przy ubezpieczaniu pracowników?

Dodatkowe ubezpieczenie medyczne to jeden z najczęstszych benefitów, jakie mogą otrzymać pracownicy w wielu firmach. To bardzo dobre rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością wśród zatrudnionych.

Wiele osób narzeka na państwową służbę zdrowia, długie kolejki do specjalistów czy kłopoty z dostaniem się na poszczególne badania. Dlatego też dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, oferujące szybki dostęp do specjalistów, to benefit przyjmowany przez pracowników z radością. Daje on o wiele więcej korzyści niż karty zniżkowe do klubów fitness, talony na zakupy czy inne formy pozafinansowego motywowania pracowników. Aby jednak takie dodatkowe ubezpieczenie było korzystne i sprawdzało się w praktyce, powinno być odpowiednio przemyślane.

Dodatkowe ubezpieczenia medyczne można znaleźć w ofercie wielu firm ubezpieczeniowych. Zanim wybierzemy konkretną ofertę, warto zapoznać się z tym, co oferuje co najmniej kilku ubezpieczycieli. Dzięki temu można poznać ofertę, stawki składek oraz zakres takiego ubezpieczenia. Ubezpieczenie na życie kalkulator to dobry sposób na porównanie ofert i ocenę, które ubezpieczenie będzie w danej firmie najlepsze. Przy wyborze ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę, z usług jakiej przychodni pracownicy będą mogli korzystać. Ważna jest jej lokalizacja, ilość placówek w danym mieście, a także liczba zatrudnionych w niej specjalistów. Dobrze jest również zapoznać się z warunkami umowy – między innymi, jak długo pracownik będzie musiał czekać na wizytę u konkretnego specjalisty. Większość polis ubezpieczenia medycznego gwarantuje szybki dostęp do lekarzy co najmniej kilkunastu specjalności, a na wizytę nie trzeba czekać dłużej niż 2-3 dni. W porównaniu do wielomiesięcznych kolejek w państwowej służbie zdrowia, takie rozwiązanie wydaje się być niezwykle korzystne.

Dodatkowe ubezpieczenia medyczne to nie tylko dostęp do lekarzy wielu specjalności, ale również możliwość wielu bezpłatnych zabiegów lub świadczeń medycznych z bardzo dużą zniżką. Polisa nie gwarantuje bezpłatnego leczenia wszystkich możliwych chorób, jednak i tak zapewnia leczenie o wiele tańsze, niż gdyby pracownik leczył się całkowicie prywatnie bez korzystania z dodatkowego pakietu.

Wybierając ubezpieczenie warto porównywać stawki składek oraz to, co w ramach polisy jest oferowane. Niektórzy pracodawcy kierują się wyłącznie jak najniższą składką polisy, co w efekcie powoduje, że niewielu pracowników korzysta z takiej formy świadczeń zdrowotnych. Wiele jest bowiem wyłączeń z tego typu ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej należy więc bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Ciekawa opcją jest możliwość dopasowania oferty do potrzeb pracowników – często zespół w danej firmie może sobie wybrać, który pakiet ubezpieczeniowy jest dla niego najbardziej korzystny. Skonsultowanie polisy z pracownikami to dla pracodawcy pewność, że oferuje im dodatkowy pakiet ubezpieczenia, z którego będą chętnie korzystać.