Najczęściej popełniane błędy przy nauce języka i sposoby na ich wyeliminowanie

jezyki_obce

Każdy, kto uczy się języka obcego wie doskonale, że niestety, nie istnieje sposób, który pozwala nam od razu zrozumieć język i jego zawiłości. Popełnianie błędów jest wpisane w naukę i nie da się go uniknąć. Co więcej, niezależnie od tego jakiego języka się uczymy, zazwyczaj popełniamy te same błędy. Na szczęście, przy odrobinie wysiłku możemy skutecznie wyeliminować większość z nich.

Każdy robi błędy – nie przejmuj się

Popełnianie błędów, niezależnie od tego, czy dotyczy to gramatyki, wymowy czy pisowni działa deprymująco. Skutkiem tego, osoby, które przyłapią się na tym, że nie do końca poprawnie radzą sobie z mówieniem i pisaniem często rezygnują z nauki, ponieważ tracą motywację. Tymczasem popełnianie błędów jest naturalną częścią procesu nauki i nie należy się tym martwić.

Trudności z wymową

To jeden z problemów, który dotyka każdego – niezależnie od tego, czy wybieramy tradycyjną szkołę językową, czy też nauczanie języka online. Każdy język cechuje się bowiem własną wymową poszczególnych głosek. Co więc możesz zrobić? Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z zasadami wymowy słów w danym języku. Poza tym słuchaj muzyki, oglądaj filmy, śledź podcasty. Pozwoli ci to oswoić się z brzmieniem języka oraz prawidłową wymową. Jeśli chcesz, aby pokonanie błędów poszło ci sprawniej powtarzaj słowa piosenek czy kwestie aktorów.

Gramatyka nie taka straszna

Każdy, kto uczy się języka obcego wie doskonale, że jedną z najbardziej problematycznych kwestii jest gramatyka. Często nie jesteśmy w stanie zapamiętać skomplikowanych, różniących się od tego co znamy reguł. Warto jednak mieć świadomość, że skupiając się na trudności poszczególnych reguł gramatycznych zniechęcamy się i tracimy motywację. O wiele lepiej jest skupiać się na tym co proste i łatwe. Każdy język ma bowiem sposoby na to, by mówić poprawnie bez konieczności wykorzystywania trudnych konstrukcji językowych.

 

Niewłaściwe słowa

Często bywa tak, że podejmując decyzję o nauce języka obcego uczymy się wszystkich słów jakie znajdziemy w podręcznikach, słownikach czy innych materiałach szkoleniowych. Teoretycznie, poszerza to nasz zasób słownictwa. W praktyce jednak sprawia, że w sytuacjach, w których musimy porozumieć się w obcym języku tak naprawdę nie wiemy co powiedzieć. Dlatego też ucząc się nowych słówek skupiaj się na tych, które cię dotyczą. Jedziesz na wycieczkę? Ucz się słów związanych z podróżami, zamawianiem jedzenia, prowadzenia rozmowy w hotelu. Język potrzebny jest ci w pracy? Stawiaj na kursy biznesowe. Ucz się słownictwa, które związane będzie z tobą i twoją rodziną lub twoimi zainteresowaniami. To naprawdę działa.

 

Nie bój się native speakerów

Chyba każdy, kto uczy się języka obcego doskonale zna to uczucie. Uważasz, że znasz język i radzisz sobie doskonale do czasu, aż na twojej drodze nie stanie “native speaker”. Wówczas okazuje się, że kompletnie nie rozumiesz co do ciebie mówi. To normalne. Osoba, która posługuje się danym językiem od dziecka będzie mówić szybko i nie zawsze dokładnie artykułować wnioski. Nie musisz jednak czuć się sfrustrowany i tracić motywacji do nauki. Wystarczy, że osłuchasz się z językiem by móc rozumieć każdego. Dlatego też ponawiamy swoją radę – oglądaj filmy, słuchaj podcastów oraz muzyki. Oswojenie się z brzmieniem języka z pewnością pomoże ci w kontaktach z obcokrajowcami.

Jak widzisz, błędy przy nauce języka to coś całkowicie normalnego. Nie musisz się ich wstydzić czy zamartwiać się nimi. Tym bardziej, że istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym możesz je wyeliminować i zacząć mówić poprawnie.