Mechanika samochodowa – czy jest kierunkiem wyłącznie dla mężczyzn?

Mechanics+Women2

W dzisiejszym świecie, żaden kierunek zawodowy nie jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Odkąd sto lat temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze, ich sytuacja zawodowa zaczęła się znacznie polepszać. Oczywiście, nie od razu. W miarę, jak technologia postępowała, także i maszyny produkowane przez człowieka były znacznie łatwiejsze w obsłudze. Np. kilkadziesiąt lat temu komunikacja miejska i dalekobieżna posiadała autobusy, których systemy kierownicze i hamulcowe nie były wspomagane jak dzisiaj.

Aby skręcić, lub zahamować takim autobusem, trzeba było mieć mnóstwo siły. Kobiety z natury nie miały predyspozycji do obsługi takich pojazdów. Istniały także inne zawody, które już na starcie dyskwalifikowały płeć piękną. Powodów zazwyczaj znajdowano wiele. Podstawowym – była siła fizyczna. Dziś praktycznie nie ma zawodu w którym nie byłoby kobiety. Nawet jeśli chodzi o siłę fizyczną, której nie pomaga technologia (np. policja, czy inne służby), także i tam są zatrudniane kobiety.

Jak to jest w warsztatach samochodowych?

Wszyscy wiemy, że mózg kobiety znacznie różni się od mózgu mężczyzny. Siłą fizyczna nie ma tu jakiegoś większego znaczenia. Predyspozycje obu płci różnią się między sobą. Są jednak kobiety, które się z tym nie zgadzają i to one właśnie próbują udowodnić, że kobieta jest takim samym człowiekiem, jak mężczyzna i pomimo różnic nadaje się do pracy na tzw. „męskich” stanowiskach. Być może nie ma wielu kobiet pracujących w warsztatach samochodowych. Zdarzają się jednak pasjonatki tego zawodu i są one o wiele lepsze w swej pracy (na stanowisku mechanika) niż nie jeden mężczyzna. Dlaczego tak się dzieje? Nie chodzi tu o predyspozycje płciowe, siłę, czy inne czynniki.

Prym wiedzie tu pasja. Czyli coś co wykonujemy z pełnym zaangażowaniem. Być może nie każda kobieta wie, co to takiego klucz udarowy, ale też nie każdy mężczyzna wie, co to takiego np. zioła prowansalskie i do czego służą. Większość prawdopodobnie chciałaby je wykorzystać w lecznictwie, a przecież nic bardziej mylnego. To dlatego każda pasja nie rozróżnia płci, a jedynie pełne zaangażowanie w tym, co się robi. Tacy pasjonaci – to prawdziwi geniusze w swoich kierunkach.

Czy właściciele warsztatu samochodowego zatrudnią kobietę?

zarządzanie flotą pojazdówWiększość takich przedsiębiorców powiedziałaby, że tak. Ale zazwyczaj nie sprecyzowałaby na jakim stanowisku. Zapewne np. jako recepcjonistka, albo sekretarka szefa. Jednak, jeśli kandydująca pani przedstawiłaby chęć pracy jako mechanik, przedsiębiorca na pewno byłby choć trochę zdziwiony. Nie omieszkałby zapewne sprawdzić umiejętności kandydatki, a i zapewne wszyscy inni pracownicy chętnie przyglądaliby się całej akcji. Natura mężczyzny nie jest typem poddańczym. Gdyby w jego otoczeniu znalazł się lepszy mechanik i w dodatku innej (słabszej) płci, mógłby on źle na taki stan rzeczy zareagować. Więc oprócz umiejętności kobiety w warsztacie, potrzebowałaby ona także dość silnej asertywności, oraz odporności na docinki „słabszych” w zawodzie.