Kredyt konsolidacyjny kontra BIK czy KRD

pexels-photo-164571

Kredyty konsolidacyjne są aktualnie bardzo popularnym rozwiązaniem finansowym, po które sięgają osoby nadmiernie zakredytowane. Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jedną całość to niższa rata, a także spora wygoda, gdyż nie trzeba co miesiąc pamiętać o kilku czy kilkunastu ratach. Można dzięki temu spać spokojnie i mieć pewność, że przy spłacaniu tylko jednej raty regulujemy wszystkie nasze zaległości finansowe.

Konsolidacja obejmuje nie tylko kredyty, jakie zaciągnęliśmy w bankach. Możliwa jest również konsolidacja chwilówek, a także rat za różnego rodzaju sprzęty, jakie mamy kupione w sklepach. Dzięki temu wszystkie raty można połączyć w jedną niższa ratę, która staje się realna do spłaty. Kredyty konsolidacyjne to dobre rozwiązanie, które pomaga uporządkować finanse, a także w porę wyjść z pogłębiającej się pętli zadłużenia.

O konsolidacji warto pomyśleć najszybciej, jak to możliwe

Osoby, które są zainteresowane konsolidacją wszystkich zobowiązań, powinny przede wszystkim realnie ocenić swoje finanse i ustalić, jaka rata do miesięcznej spłaty będzie realna i nie będzie nadmiernie obciążała domowego budżetu. Kolejna kwestia to porównanie ofert kredytów w różnych bankach. Mogą one mieć inne parametry i inny koszt ostateczny, dlatego nie należy podchodzić do wyboru kredytu emocjonalnie czy lojalnie sięgać po niego w tym banku, w którym mamy już konto czy inne zaciągnięte kredyty. Trzeba również pamiętać, by o konsolidacji pomyśleć jak najszybciej, czyli wtedy, gdy raty są dla nas sporym obciążeniem, ale nadal regularnie je spłacamy. Gdy przestaniemy spłacać którąś z rat, bank bardzo szybko włączy windykację należności, pojawią się dodatkowe odsetki za zwłokę, a prędzej czy później kredyt zostanie wypowiedziany. A to oznacza, że całe zadłużenie trzeba będzie spłacić od razu.

Jesteś w bazie? O kredyt może być ciężko

Nieterminowe regulowanie zobowiązań finansowych to także prosta droga do znalezienia się w różnych bazach dłużników, jak Krajowy Rejestr Długów. Co więcej, informacja o osobie nieterminowo regulującej swoje należności trafi również do Biura Informacji Kredytowej. A te dwie instytucje najczęściej są sprawdzane przez banki podczas analizy sytuacji finansowej i zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyty. Może się więc okazać, że po konsolidacje zwrócimy się zbyt późno, gdy już będziemy figurować w różnych bazach dłużników. Wtedy o kredyt konsolidacyjny może być trudno, gdyż banki z reguły odrzucają takie wnioski. Konsolidacja może być jednak możliwa, jeśli mamy na przykład jakiś zastaw, pod który bank może nam udzielić kredytu. Być może dobrym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny pod zastaw nieruchomości. Oczywiście, przy braniu kredytów pod hipotekę trzeba mieć stuprocentową pewność, że będziemy w stanie spłacać nasze zobowiązanie w terminie. Opóźnienia czy brak płatności mogą bowiem spowodować sporo problemów, a w ostateczności nawet przejście nieruchomości na własność banku. Każdą decyzję kredytową trzeba więc podejmować z odpowiednią rozwagą i po wcześniejszym dokładnym przeanalizowaniu swojej sytuacji finansowej zarówno aktualnej, jak i w bliższej czy dalszej przyszłości.