Jak założyć własną kawiarnię?

Posiadanie własnej, dobrze prosperującej kawiarni jest marzeniem wielu osób. To takie miejsce, gdzie wszyscy mają przychodzić na dobrą kawę i ciasto, o którym będzie się mówić na mieście, a rezerwacje trzeba robić przynajmniej dzień wcześniej, by znaleźć ustronny stolik na wieczorne spotkania ze znajomymi. Idea brzmi pięknie, jednak nie ma co tu ukrywać, wymaga bardzo dużego nakładu pracy.

Masa formalności

Realizacja pomysłu założenia własnej kawiarni powinna zacząć się dość nietypowo, gdyż od załatwiania wszelkich formalności, a tych jest naprawdę dużo. Pomijając fakt samej rejestracji firmy i obowiązkowych wizytach w urzędach z tego tytułu, trzeba wystąpić o odpowiednie koncesje. Wizyta w Sanepidzie w ciągu 14 dni okazuje się najmniejszym problemem. Kawiarnia jest lokalem, gdzie mają na co dzień przebywać ludzie, a to wiąże się z koniecznością załatwienia pozwoleń na adaptację pomieszczeń.

Łatwiej jest w przypadku, gdy przejmujemy kawiarnię po kimś. Inaczej, potrzebne są zgody od gminy na prowadzenie takiego lokalu, badanie jakości wody, stanu wentylacji, zagospodarowania przestrzennego. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Przydałoby się tło muzyczne, nie można jednak bez odpowiedniej koncesji puszczać muzyki w miejscach publicznych.

Konieczna jest zgoda Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych, znanych pod skrótową nazwą ZaiKS, ale jest jeszcze ZPAV czy Stoart. Wszystkim tym instytucjom trzeba płacić haracz zależny od ilości miejsc w lokalu. No i jest jeszcze kwestia sprzedaży alkoholu. Nie wszyscy przyszli właściciele kawiarni chcą go sprzedawać i wtedy problem znika. Niemniej, dolanie koniaku do kawy wymaga już odpowiednich zezwoleń i (a jakże) uiszczenia odpowiednich opłat. Te z kolei są uzależnione od ilości procentów w serwowanych napojach, a chęć sprzedaży całego asortymentu wiąże się z opłatą roczną wynoszącą ponad 3 tysiące złotych.

Biznesplan

Wiele firm skutecznie radzi sobie bez biznesplanu, w przypadku kawiarni jednak bywa on niezbędny. Warto rozpisać sobie dokładnie cele, które chce się osiągnąć i sposoby na to. Osoby zakochane we własnym biznesie bardzo często nie patrzą na koszty i wmawiają sobie, że firmie bardzo dobrze się wiedzie, choć przynosi same straty. Szybkie spojrzenie na biznesplan potrafi orzeźwić i sprawić, by zastanowić się nad zmianą sposobu myślenia.

Kawiarnia to również koszty i to całkiem wysokie. Zapomnijmy, żeby już od pierwszego miesiąca działalności przynosiła zyski. Bezpiecznie jest mieć przynajmniej te 100 tysięcy kapitału, a do tego może być niezbędna pomoc banku, a ten w pierwszej kolejności patrzy na biznesplan. Jeśli mamy problem z napisaniem porządnego dokumentu, zawsze można zwrócić się do specjalistów, którzy zrobią to za nas za kilkaset złotych.

Przygoda z kawiarnią

Kawa ziarnistaPo załatwieniu wszystkich formalności, można rozpocząć przygotowywanie podwalin biznesu. Niezwykle ważna jest lokalizacja kawiarni. Warto, by znajdowała się przy uczęszczanych ulicach, koło centrów handlowych lub szkół i uczelni. Najlepszą lokalizacją jest centrum miasta i rynek, trzeba się jednak pogodzić z bardzo wysokimi opłatami za najem lokalu. Podstawą jest również zebranie odpowiedniej kadry pracowniczej oraz urządzeń. Kawiarnia bez kawy nie istnieje, więc nie warto oszczędzać na ekspresie.

Im lepszy, tym lepsza mała czarna będzie serwowana i tym więcej klientów przyciągniemy. Można pomyśleć również o zatrudnieniu cukiernika do wypieku ciast, acz na początek wystarczy zamawianie już gotowych ze sprawdzonego źródła. Trzeba sobie również odpowiedzieć, czy kawiarnia ma być samoobsługowa, czy może warto zatrudnić kelnera. Podniesie to prestiż lokalu, ale z początku podniesie koszta o jakieś 3 tysiące miesięcznie na jednym pracowniku. Nie warto od razu rzucać się z motyką na słońce. Udogodnienia można wprowadzać stopniowo, w miarę przybywania stałych klientów. Nie można zapomnieć również o odpowiednim marketingu. Dobra kawa będzie najlepszą wizytówką, ale pomysł z kartą stałego klienta czy promocją napojów na ulicy może przysporzyć nam miłośników.

Przy planowaniu warto pomysleć o niezbędnym wyposażeniu kawiarni na które składają sie nie tylko profesjonalne ekspresy czy młynki do kawy ale nowoczesne witryny cukierniczne: chłodnicze i neutralne oraz dystrybutory do lodów.

Warto odwiedzić także stronę https://wszywkaalkoholowalublin.pl/