GAP – komu to się opłaca?

renault-professionnels

Uzupełnienie wobec AC ma gwarantować, że nie stracimy pieniędzy, jakie włożyliśmy w auto, nawet, gdy zajdzie szkoda całkowita. Czy jednak GAP jest rzeczywiście korzystną opcją, biorąc pod uwagę jego koszt? Sprawdźmy.

Zastanawiasz się czasem, ile traci na wartości Twoje auto? Po pierwszych trzech latach użytkowania  kosztuje często połowę swojej początkowej ceny. W przypadku nówki prosto z salonu zgryźliwi mówią o tzw. „opłacie bramowej” – co ma oznaczać, że już wyjeżdżając od dealera, auto już traci na wartości.

Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy zakup pojazdu był finansowany kredytem lub leasingiem. Wówczas, gdy nastąpi szkoda całkowita (ktoś ukradnie nam samochód, albo zostanie on zniszczony w wyniku wypadku czy pożaru) może się okazać, że nadal musimy spłacać auto, którego już fizycznie nie ma. W tym momencie przydatne okazuje się ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection), oferowane zazwyczaj od razu w salonie, u dealera: http://www.renaultfinansowanie.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-gap Chociaż podpisując umowę zazwyczaj staramy się uniknąć dodatkowych kosztów, w tym wypadku warto się zastanowić.

W przypadku szkody całkowitej ubezpieczenie AC rekompensuje stratę tylko do poziomu wartości rynkowej auta, natomiast GAP wyrównuje kwotę, tak abyśmy w ogóle nie odczuli straty. Dzieje się tak, ponieważ AC to ubezpieczenie samochodu, natomiast GAP – Twoich nakładów pieniężnych.

pl_09_10Pełną ochronę gwarantuje GAP Fakturowy – czyli wyrównujący kwotę z AC do poziomu ceny auta na fakturze. Leasingobiorcom zazwyczaj bardziej opłaca się GAP Finansowy, czyli uzupełniający kwotę z AC do poziomu zobowiązania leasingowego. Jego koszt jest niższy, a ubezpieczenie zapewnia ochronę przez cały okres trwania umowy. W obu przypadkach otrzymujemy gwarancję wypłaty minimum 1000 zł w razie zajścia szkody całkowitej. Przeglądając oferty, można trafić na popularną, choć bardziej ryzykowną opcję, jaką jest GAP Indeksowy, zapewniający dodatkową wypłatę w wysokości 20%  sumy z AC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują też opcję Mix, łączącą dwa powyższe rozwiązania. Wówczas przez dwa pierwsze lata obowiązuje GAP Finansowy, natomiast potem, wraz ze spadkiem wartości auta, płacimy mniej za ubezpieczenie w ramach GAP-u Indeksowego.

Niezależnie od rodzaju, ubezpieczenie GAP może objąć samochód o masie poniżej 3,5 t, z ważnym badaniem technicznym, wykupionym AC i najczęściej nie starszy niż 6-letni, chociaż tak naprawdę najbardziej opłaca się w przypadku nowych aut.