Dowiedz się jak wylądować w swojej wymarzonej pracy!

happiness-at-work

Szukanie pracy może być trochę jak szukanie partnera. Można łatwo wejść do trybu online i znaleźć pierwszą lepszą osobę, ale co się dzieje z tym, co jest najważniejsze? Czy ta pierwsza randka (lub pierwsza rozmowa kwalifikacyjna) zmieni się w długoterminową relację?

Poszukiwanie pracy może być trudne. To nie tylko kwestia znalezienia pracy – jakiejkolwiek pracy. Ważne jest, aby znaleźć dobrą robotę, pracę, która jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie teraz i dla twojej przyszłości, gdzie może stanowić podstawę kariery lub którą będzie można wykorzystać jako okazję, w której będziesz czuł się komfortowo na dłuższą metę.

Ponieważ poszukiwanie pracy jest czasochłonne, a także jest to ciężka praca, najlepiej spędzić czas, na zrozumieniu ułatwienia procesu poszukiwania pracy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć pracę, którą pokochasz i do której przygotowywałeś się przez całe swoje studia podyplomowe.

Kilka wskazówek do znalezienia pracy, którą pokochasz

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy należy poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że szukasz właściwej. Jeśli nie jesteś pewien, co chcesz robić, wykonaj quiz lub dwa dotyczące kariery, aby wygenerować kilka pomysłów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pójdź na dodatkowe studia podyplomowe (sprawdź dostępne kierunki http://www.edulabor.pl/studia-podyplomowe-dla-nauczycieli/), postaw później na coaching zawodowy lub doradztwo, aby móc prawidłowo wybrać. Wykorzystaj wyszukiwarki do poszukiwania stanowisk, które pasują do Twoich umiejętności, doświadczenia, wykształcenia i zainteresowań.

Nie wystarczy tylko ubiegać się o pracę. Idź o krok dalej. Korzystaj z kontaktów w LinkedIn, Facebook, Google+ i innych witrynach sieciowych, aby dowiedzieć się, kto pracuje w jakiej firmie. Poproś takie osoby o wgląd i informacje o firmie w ogóle, a także o pracę. Kontakty mogą być także w stanie dostarczyć Ci polecenie do danego stanowiska. Sprawdź stronę LinkedIn firmy i profile social media. Rozmowa działa w obie strony. To tak samo cenny dla ciebie będzie kontakt z firmą, jak dla nich jest rozmowa kwalifikacyjna.

Bądź przygotowany na udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące tego i przygotuj listę pytań do rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli nie masz pewności co do oferty pracy i nie spotkałeś zespołu, z którym będziesz pracować, zapytaj, czy możesz spotkać się z przyszłym szefem i kolegami.

Zobacz kulturę firmy.

Praca może wydawać się wspaniała, ale czy chcesz pracować dla tej firmy? Czy kultura firmy jest dla ciebie odpowiednia na tym etapie twojej kariery? Czy jest to zbyt oficjalne – czy też zbyt chaotyczne? Jak organizacja jest zaplanowana? Czy są tam możliwości awansu? Poświęć trochę czasu, dowiedz się co jaki pracownik ma do powiedzenia na temat firmy. Jeśli jesteś absolwentem studiów podyplomowych, poproś biuro kariery o wgląd w temat – jeśli mają sieć absolwentów, z którą mogą cię skontaktować. Wróć do kontaktów LinkedIn i idź dalej z dalszymi pytaniami.

Upewnij się, że praca jest dobra.

Oprócz upewnienia się, że chcesz pracować dla firmy, dokładnie oceń pracę. Czy naprawdę chcesz tego zadania? Czy będziesz szczęśliwy, robiąc to? Czy to zwiększy to Twoją karierę? Czy da Ci elastyczność lub równowagę między pracą a życiem? Czy wynagrodzenie jest zadowalające? Jeśli nie, czy możesz negocjować wyższe wynagrodzenie?

Oczywiście, nie wszystkie miejsca pracy doskonale sprawdzają się nawet wtedy, gdy wykonasz wszystkie rzeczy właściwie, ale warto tak porządnie podejść do tematu.