Czy pracodawca ma prawo narzucić nam wyjazd służbowy poza miejsce zamieszkania?

Businessman working with laptop on airplane.

W wielu firmach podstawą ich funkcjonowania są częste wyjazdy służbowe, które wiążą się ze zdobywaniem nowych klientów, kontaktami z partnerami biznesowymi i kontrahentami, a także uczestnictwem w różnego rodzaju spotkaniach branżowych. Takie wyjazdy należą do obowiązków zawodowych pracowników i muszą być przez nich realizowane. Ale nie zawsze.

Najczęściej już podczas rozmowy o pracę przyszły pracownik jest informowany o tym, jak będą wyglądały jego codzienne obowiązki, a więc także między innymi o tym, jak często będzie musiał wyjeżdżać w podróże służbowe. Może więc już na tym etapie podziękować, jeśli jego praca będzie utrudniała z różnych względów życie prywatne. Jeśli już jednak się zdecyduje, raczej nie może odmawiać wyjazdu służbowego, jeśli wchodzi on w zakres jego codziennych obowiązków.

Kiedy pracownik może odmówić wyjazdu?

Nie zawsze jednak pracodawca może narzucić nam wyjazd służbowy. Przepisy prawa pracy robią bowiem pod tym względem sporo wyjątków. Nie można narzucić wyjazdu służbowego pracownikowi, który opiekuje się dzieckiem do lat czterech. Owszem, może on wyjechać na delegację, ale jedynie wtedy, gdy sam wyrazi na to zgodę. Często też pracodawca nie może nakazać wyjazdu, jeśli byłoby to wbrew współżyciu społecznego – przykładowo nie powinno się kazać wyjeżdżać w wielodniowe delegacje samotnej matce, która nie ma nikogo innego do opieki nad dzieckiem. Nie powinno się też narzucać wyjazdu pracownikom mającym konkretne dolegliwości zdrowotne, które mogłyby się nasilić podczas podróży. Jeśli pracownik odmówi wyjazdu, nie powinien mieć z tego tytułu wyciąganych żadnych konsekwencji. Pracodawca nie musi natomiast brać pod uwagę tego, że pracownik wykonuje inną pracę na drugim etacie czy na własnej działalności. W takiej sytuacji właściciel firmy nie ponosi odpowiedzialności, jeśli z powodu wyjazdu pracownik będzie miał w innej pracy jakiekolwiek problemy. Oczywiście, trzeba też pamiętać, że każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego i realizacja podróży służbowych nie powinna mu tego prawa odbierać.

Podróże firmowe zorganizowane przez profesjonalistów

Podróże firmowe są na porządku dziennym w każdej niemal firmie. Warto więc zadbać o to, by były zorganizowane na odpowiednim poziomie. Na https://www.staremiasto.pl/doradztwo-i-opieka/ można znaleźć doskonałej jakości usługi polegające na organizowaniu wyjazdów firmowych. Powierzając kompleksową organizację profesjonalistom, właściciel firmy może mieć pewność, że wszystko będzie zaplanowane i przygotowane od A do Z. Warto zainwestować w tego typu usługi, jeśli zależy nam na czasie i przede wszystkim na spokoju. Choć jest to dodatkowa inwestycja, można ograniczyć czas, jaki na planowaniu spędziłby pracownik firmy. Zewnętrzni specjaliści mają wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu szybko i sprawnie zrealizują każdy, nawet bardzo skomplikowany wyjazd służbowy.