Co to jest aktuariat i jaki typ usług oferuje?

27858807123_4f7053ce65_b

Przy współczesnym nastawieniu ludzkości na posiadanie, gromadzimy coraz więcej dóbr materialnych bez względu na wiele czynników. Aby zapewnić sobie ciągłość tego dobrobytu, coraz częściej przekonujemy się do ubezpieczania naszych dobytków. I wbrew pozorom nie są to sztywno sformułowane umowy, a na pewno przeważająca większość ubezpieczycieli odchodzi od takiego procederu. Powodzeniem natomiast cieszy się zawód aktuariusza, który jest niezbędny w branży ubezpieczeniowej.

Co oferuje aktuariat?

Aktuariat jest biurem, którego działalność skupia się głównie w branży ubezpieczeniowej. Za pomocą skomplikowanych matematycznych analiz ustalane jest prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych wydarzeń i na ich podstawie tworzona jest oferta ubezpieczeniowa dostosowana do warunków danego klienta. Do zadań aktuariusza należy więc dostosowywanie ofert ubezpieczeniowych do indywidualnych potrzeb klientów.

Jednak to nie jedyny zakres jego obowiązków. Aktuariat zajmuje się także przygotowywaniem emerytur, premii okolicznościowych takich jak jubileusze, uznaniowych i motywacyjnych. Obejmuje to kompleksową obsługę finansową firmy pod względem pracowników. Z kolei inną działalnością na rzecz firm jest wydzielanie oraz kontrolowanie aktywów w taki sposób, by zabezpieczyć wszelkie możliwe scenariusze oraz pokrycie rezerw technicznych, oraz ubezpieczeniowych. Aktuariat sporządza także raporty dotyczące funkcjonowania finansów firmy i na ich podstawie sugeruje konkretne posunięcia.

Aktuariusze tak naprawdę mogą pracować w każdej branży, w której wymaga się zarządzania ryzykiem. Ich umiejętności są wysoko cenione, a zawód sam w sobie jest bardzo satysfakcjonujący i bardzo dobrze płatny. Jak można się jednak spodziewać, nie każdy może otrzymać tę posadę. O ile formalne wymagania nie wzbudzają większego zakłopotania, to zawód ten wymaga czegoś więcej niż parę dyplomów. Od strony teoretycznej przyszły aktuariusz musi mieć wykształcenie wyższe, przynajmniej dwa lata doświadczenia w działaniach związanych z matematyką ubezpieczeniową, finansową i statystyczną – pod okiem patrona posiadającego już ten tytuł. Kandydat musi także złożyć państwowy egzamin z wynikiem pozytywnym, który należy do bardzo trudnych. Coroczne wyniki utrzymują się na poziomie 10% zdawalności. Obowiązkowe jest posiadanie pełnej zdolności prawnej oraz niekaralności. W końcu niemożliwe jest, by osoba pełniąca tak istotną funkcję, miała problem z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów, skarbowym lub przeciwko mieniu.

Artykuł powstał we współpracy z biurem aktuarialnym www.aksjom.pl.