Co o natężeniu oświetlenia sztucznego w naszych biurach mówi kodeks pracy?

lighting-on-workplace-modern-office-equipment-led-office-lights

Oświetlenie, jego rodzaj i natężenie ma istotny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania, także w miejscu pracy, gdzie spędzamy większą część naszego dnia. Każdy rodzaj pracy jest specyficzny i wymaga różnorodnych warunków związanych z wykonywaniem obowiązków, jednak rodzaj oświetlenia jest jedną z ważniejszych kwestii mających wpływ na ostateczną jakość wykonywanych obowiązków. I jak widać, nie jest to czcza gadanina, bowiem rodzaj oświetlenia i jego natężenie jest kwestią poruszoną w Kodeksie Pracy, który reguluje dokładnie tą kwestię.

Co mówi Kodeks Pracy o oświetleniu?

Sam Kodeks Pracy określa warunki lokalu, w którym wykonywane będą obowiązki pracownika i szczegółowe wytyczne dotyczące tego zagadnienia można znaleźć w artykule 214 Kodeksu Pracy. Mówiąc jednak precyzyjnie o oświetleniu, wytyczne można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z wymienionych wyżej dokumentów wynika, że jeśli pracownicy wykonują pracę stałą, to pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia im światła dziennego. Mówiąc o pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca stała, należy mieć na uwadze pomieszczenia, w których pracownik pracuje minimum cztery godziny na dobę. A co z oświetleniem sztucznym? Jest ono dopuszczalne, jednak muszą zostać zachowane pewne warunki.

Przede wszystkim sztuczne źródło światła może być wykorzystane w miejscu pracy, jeśli oświetlenie dzienne jest niemożliwe lub niewskazane ze względu na rodzaj produkcji. Aby jednak móc zatrudniać pracowników w takich warunkach, należy posiadać zgodę inspektora sanitarnego. Co ważne, taka możliwość dopuszczalna jest jedynie w zakładach pracy, które posiadają działalność produkcyjną, której działanie jest niewskazane przy dziennym oświetleniu. Przepisy zwracają także szczególną uwagę na jakość oświetlenia, która umożliwia pracownikowi odpowiednie wykonywanie swoich obowiązków. Chodzi w skrócie o to, aby do każdego rodzaju pracy zostało dopasowane nie tylko źródło, ale i natężenie światła, które umożliwi pracownikom pracę.

Co w razie awarii?

Przepisy zwracają uwagę także na sytuacje awarii oświetlenia i jej wpływu na samą pracę. W branżach, w których awaria taka zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnienia awaryjnego źródła światła.

Dodatkowe przydatne informacje

Dodatkowe, ważne informacje związane z problematyką oświetlenia zostały poruszone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tą dokumentacją budynki pracownicze powinny być wyposażone w oświetlenie dzienne, dostosowane go jego przeznaczenia, kształtu i wielkości oraz w zgodzie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest, aby stosunek ilości okien do powierzchni podłogi wynosił 1:8, natomiast w przypadku budynku ze względu na jego przeznaczenie stosunek ten wynosić powinien 1:12. W razie wszelkich niejasności wszystkie wątpliwości związane z oświetleniem można rozwiązać z pomocą przepisów Kodeksu Pracy i odpowiednich rozporządzeń.

Lampy idealnie nadające się do biura znaleźć można na stronie zlampami.pl – sprawdź jak wygląda przykładowa lampa Crystal P0076-03M-B5FZ nadająca się do Twojego biura.