Chcesz wykupić ubezpieczenie na miesiąc? Porównaj oferty

http://porownywarka-ubezpieczen.pl

Chociaż tylko ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, część kierowców decyduje się rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej. Decydując się na polisę AC należy mieć świadomość, że zniżki dla obu ubezpieczeń naliczane są oddzielnie. Sprawdź, w jakich przypadkach to korzystne rozwiązanie.

Koszt polisy OC i AC zależy od wielu czynników. Istotne znaczenie ma nie tylko rocznik pojazdu, marka i model, pojemność silnika, wyposażenie czy dane kierowcy. W wyliczaniu składki uwzględniane są również zniżki / zwyżki związane z bezszkodową jazdą. Nie ma przy tym znaczenia, czy kierowca zainteresowany jest ubezpieczeniami online czy korzysta z oferty bezpośrednio w stacjonarnym oddziale ubezpieczyciela.

Oddzielne naliczanie zniżek – czy to jest korzystne?

Większość firm ubezpieczeniowych kieruje się zasadą, w której zniżki za OC nie są w żaden sposób powiązane ze zniżkami AC. W praktyce oznacza to, że kierowca posiadający do tej pory tylko obowiązkowe ubezpieczenie i dysponujący zniżkami w wysokości np. 40% musi zapłacić pełną kwotę za polisę AC. Dopiero, gdy przez cały rok wykaże się bezszkodową jazdą, otrzyma zniżkę na AC. W takim przypadku nie jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ najczęściej oznacza wzrost kosztów nieobowiązkowej polisy autocasco.

Warto jednak mieć świadomość, że oddzielne naliczanie zniżek ma też swoją “dobrą stronę”. Jeżeli kierowca spowoduje stłuczkę z własnej winy, wówczas straci zniżkę związaną z OC. Kolizja nie wpłynie jednak na posiadane zniżki AC – właściciel pojazdu zachowa je wszystkie, pod warunkiem, że nie wystąpi o odszkodowanie w ramach posiadanego autocasco. Każde zgłoszenie szkody oznacza bowiem spadek w tabeli bonus malus o 10 punktów procentowych.

Niektórzy ubezpieczyciele przenoszą zniżki z OC na AC

Jako że oddzielne naliczanie zniżek na OC i AC jest kwestią wynikającą z indywidualnej polityki danego ubezpieczyciela, niektóre firmy robią wyjątki. W praktyce oznacza to możliwość przeniesienia zniżki z OC na AC. Zwykle jednak dotyczy to przypadków, kiedy właściciel chce ubezpieczyć pojazd kompleksowo u jednego ubezpieczyciela.

Przykład. Załóżmy, że posiadasz zniżki na OC w wysokości maksymalnej, czyli 60%. Chcesz wykupić dodatkowo polisę AC w tej samej firmie, ale nie masz żadnych zniżek. Ubezpieczyciel może przenieść całą wartość zniżek z OC na AC lub zachować tylko część, np. 40%.

Kupujesz ubezpieczenie samochodu? Nie przepłacaj

Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z konkretnej oferty, porównaj dostępne propozycje. Z porównywarką OC Rankomat.pl sprawdzisz, jak bardzo korzystne jest przenoszenie zniżek z OC na AC oraz dowiesz się, które firmy ubezpieczeniowe dają taką możliwość. Dzięki temu uda ci się zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych.